Linç girişiminin bilançosu ağır

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Şırnak Valisi Selahattin Aparı, hastaneye kaldırılan tutuklu sanığa yönelik linç girişiminde meydana gelen olaylarda 1 kişinin öldüğünü, 1 sivil ve 75 güvenlik görevlisinin yaralandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vali Aparı, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, dün tecavüz zanlısının Devlet Hastanesine kaldırılması üzerine sanığı linç etmek isteyen kişilerin hastaneye girmek istemesiyle başlayan olaylarda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 1 sivil, 48 asker ve 27 polisin belirtti.

Yaralıların durumlarının hafif olduğunu, sadece 2 asker ve seken kurşunlardan bacağından yaralanan 1 vatandaşın tedavi gördüğünü ifade eden Aparı, şunları söyledi:

’’İlk etapta gösterilen tepki normaldi. Kanaatimce bu tepkiyi kullanmak isteyenler oldu. Bunun üzerine bazı kişiler güvenlik güçlerini taşladı ve olay yanlış bir mecraya taşındı. Zanlı cezaevinden kısa süreli tedavi için hastaneye getirilmişti. Zannedersem hastaneye ulaştırılmadan haber verildi. Çünkü kısa sürede çok sayıda vatandaş hastane önünde toplandı. Güvenlik güçlerinin sağduyulu olması ve vatandaşlarımızın sabırlı davranması olayın daha fazla büyümesini önledi. Çok daha vahim olaylar olabilirdi. Sanık şu anda Şırnak’ta değil. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.’’

Vali Aparı, maddi hasar meydana gelen Şırnak Devlet Hastanesini bir hafta ya da 10 gün içinde yeniden hizmete açacaklarını sözlerine ekledi.

Şırnak İl Sağlık Müdürü Sedat Kaya da Şırnak’taki olaylarla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, ’’hastanede 500 bin YTL’lik maddi hasar meydana geldiğini ve polikliniklerin kullanılamaz durumda olduğunu, hastaları Şırnak’ın Cizre ilçesine sevk ettiklerini’’ kaydetti.

Olaylar sırasında hayatını kaybeden Hasan Söyler’in kız kardeşi Belçım Söyler de ağabeyinin öldürülmesinden sorumlu olanların bulunmasını istedi.

Hasan Söyler’in Şırnak Devlet Hastanesinde sözleşmeli olarak çalıştığı öğrenildi.

İki kız çocuğunu öldürdüğü ve 6 kız çocuğuna da tacizde bulunduğu iddiasıyla 10 gün önce tutuklanan A.B’nin (21) cezaevinde başka bir tutuklu tarafından sopayla dövülmesi üzerine tedavi için Şırnak Devlet Hastanesine getirildiği sırada A.B’ye linç girişiminde bulunan bir grubun, hastaneye zorla girmek istemesi üzerine olaylar çıkmıştı.

Olaylarda 1 kişi ölmüş, 1’i sivil 75’i güvenlik görevlisi olmak üzere 76 kişi yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious