Linç mi intihar mı?

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Mustafa Erdal'ın ölüm sebebi konusunda herhangi bir tutanak ve raporun düzenlenmediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Fatih'teki İsmailağa Camii'nde meydana gelen bıçaklı saldırı ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, emekli imam Bayram Ali Öztürk'ü bıçaklayarak öldüren Mustafa Erdal'ın hayatını kaybetmesiyle ile ilgili daha önce yapılan "Kafasını mimbere çarparak öldü." şeklindeki açıklamayı yalanladı.

Emniyet Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada şu hususlara dikkat çekti: "Olayın hemen akabinde yaralıyı getiren şahıslardan alınan ön bilgilerde katil zanlısının bıçaklama olayından sonra kalabalığın etkisinden kurtulmaya çalıştığı ve başını mimbere çarpıp olay yerinde kaldığı, kalabalık tarafından kaçmasına izin verilmediği ve bir kargaşanın yaşandığı ifade edilmiştir. Olay yerine süratle intikal eden polisimiz, camii içinde görünüşte baş bölgesinde yara izleri bulunan Abuzer-Remziye oğlu 1979 Adıyaman Kahta doğumlu Mustafa Erdal'ı ölü olarak bulmuştur. Olayla ilgili olarak hastane önünde toplanan basın organlarıyla, yakınlarının ısrarlı bilgi talepleri karşısında görgü tanıklarından alınan ve yukarıda belirtilen ilk bilgilere dayanılarak ve kesin nitelikte olmayan açıklamalarda bulunulmuştur."

Olay ile ilgili Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı'na bilgi verildiği belirtilen açıklamada, savcının talimatları doğrultusunda ölen şahıslar otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na nakledildiği ifade edildi. Her iki ölüm olayının aydınlatılmasıyla ilgili Cumhuriyet Savcısı'nın denetiminde araştırma ve soruşturmaya başlandığı dile getirilirken, Olay Yeri İnceleme biriminin gerekli teknik tespitleri yaparak delillerin topladığı ifade edildi.

Emniyet ayrıca, bazı basın organlarında yer alan cep telefonu görüntülerinde tahrifat yapıldığını da öne sürdü. Açıklamada şöyle denildi: "Camide meydana gelen öldürme olaylarının akabinde camiye intikal eden Olay Yeri İnceleme ekiplerinin çektiği resimlerde Mustafa Erdal'ın üzerinde kırmızı çizgili bir kazak olduğu görülmesine rağmen bazı basın organlarında cep telefonundan çekildiği anlaşılan resimlerde orijinalin bozulduğu ve kırmızı çizgili kazağın kan şeklinde gösterildiği müşahade edilmiştir. Bu suretle kamuoyunda yanlış bilgilendirmelere yol açıldığı görülmektedir."

Açıklamada, Bayram Ali Öztürk'ün cenaze törenine katılan bazı yasa dışı gruplarca kışkırtma girişimleri olmasına rağmen başarıya ulaşamadığı da ifade edildi.

Emniyet Müdürlüğü, olayla ilgili olarak delillerin hassasiyetle incelendiğini ve olayın aydınlatılması ile ilgili tüm çalışmaların eksiksiz şekilde yapıldığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious