Lincoln kalırsa sıkıntı olur

Lincoln kalırsa sıkıntı olur.11526
  • Giriş : 03.04.2008 / 11:34:00

Galatasaray Kulübü'nün eski yöneticisi Turgay Kıran, takıma fazla katkı sağlayamadığı için eleştirilen Lincoln'ün gelecek sezon da Galatasaray'da kalması halinde sıkıntı yaşanacağını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Turgay Kıran, bu sezon transfer edilen futbolcuların Galatasaray'a yakışmayan oyuncular olduğunu savunarak, şunları kaydetti: “Lincoln de bunların başında geliyor. Eğer Lincoln seneye Galatasaray'da ise seneye de sıkıntı olacaktır. Arda gibi oyuncunuz varken, Lincoln'e gerek yok. Dikkat edin Lincoln olmadığı zaman Arda takımı sürüklüyor. Siz daha dinamik bir takım kurmak istiyorsanız Lincoln gibi bir oyuncuya ihtiyacınız yok. Çünkü top cambazı değil, bir Alex değil, bir Nasri, bir Zidane değil. Zaten Almanya da dışlamış Lincoln'ü. Dolayısıyla Lincoln Galatasaray'a her an zarar verebilen bir oyuncu. Bir maç kazandırdı diye bu futbolcuyu baş tacı edemeyiz. 30 milyon avro verilmiş bir oyuncu, elimizde kalmış bir oyuncudur. Seneye Falco Götz ile Ümit Davala'nın takımın başında olacağı söyleniyor. Bunlar da gelse Lincoln'e sevimli bakmazlar.”

Yönetimin yaptığı transferlerin hiçbirinin başarılı olmadığını savunan eski yönetici Kıran, şöyle devam etti: “Sınıfta kalmışlardır. Hem de 3 veya 4 not ile değil, 0 alarak sınıfta kalmışlardır. Barusso gibi oyuncuyu son dakika transfer ediyorsunuz, adam kadroya giremiyor. Carrusca ve Bouzid'in durumu belli. Bir Linderoth iyiydi, o da sakat çıktı. Fenerbahçe maçına yüzde 100 Türk oyuncularla çıkması lazım. Yerli takımla çıkan Galatasaray daha başarılıydı. Lincoln'e gerek yok. Arda var. Pırıl pırıl Arda, Lincoln'den daha mı kötü? Gençler daha hırslı, daha aktif. Diğerleri çok profesyonel, para için oynuyorlar bu belli. Pırıl pırıl genç kadroyla oynarsanız, Galatasaraylılar daha keyif duyar. Riske de gerekirse gireriz.”

“TAKIMIN ÇÖKECEĞİ BELLİYDİ”

Turgay Kıran, takımın birden bire çökmüş durumda olmadığını kaydederek, bunun sinyallerini 3-4 aydır aldıklarını söyledi.

Galatasaray'ın bu sezon sadece 1-2 maçta çok iyi oynadığını anlatan Kıran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ondan sonra devamlı bir iniş içerisindeydi. Yalnız Galatasaray'ı kurtaran, altyapıdan gelen genç yetenekleriydi. Çünkü dışardan alınan ve tamamen fiyasko olan transferler sakat olunca, Galatasaray'ın gençlerine mecbur kalındı. O gençler de Galatasaray'ı taşımaya çalıştılar. Ama tabii ki takımın başındaki teknik adamla gençler arasında büyük bir çağ farkı olduğu için her istediği farklı anlaşıldı ve oyun disiplini kalmadı Galatasaray'da. Dolayısıyla bu yeni bir çöküş değil, uzun bir çöküşün sonu, ama artık 5-6 hafta kaldı. Tabii ki Galatasaray şampiyonlukta hala şanslı. Ancak bir an evvel sevgili teknik direktörün önlemi alınmalı. Son derece gayri ciddi bir şekilde bir altyapıya gönderiliyor, teknik direktör oluyor, bir an onun üstünde bir danışman oluyor. Teknik direktör ne olduğu anlaşılamayan bir durumda. Bu da oyunculara zarar veriyor. Onun için Galatasaray şampiyon olacaksa, şansını kullanması için, yönetici arkadaşların burada hakim olmaları gerekir.”

Feldkamp'ın, gelecek sezonun teknik direktörünü seçeceği ve oyuncuları belirleyeceğinin yanlış bir bilgi olabileceğini belirten Kıran, şöyle devam etti: “Bu kulübün başında bir başkan var, hadi ondan vazgeçelim yine kulübün futboldan sorumlu birçok yöneticisi var. Onlar böyle açıklama yapmadıktan sonra bir kişinin çıkıp böyle demesine anlam veremiyorum. Böyle bir açıklama zaten Feldkamp'a düşmez. Galatasaray ciddi bir firmaysa, böyle açıklama yapılacaksa şube sorumlusu arkadaş 'Bir görev verdik Feldkamp'a, bundan sonra şuradadır, buradadır' der. Öyle bir görev verilmişse bu doğal. Ama ben Galatasaray'a yakın bir kişi olarak duymadım. Hatta Polat, 'Belki altyapıya gidecek' dedi. Polat mı doğru söylüyor, yoksa Feldkamp mı doğru söylüyor? Anlamak mümkün değil. Galatasaraylı kardeşlerimin buna bir an önce el koymaları gerekir.”

“YÖNETİMİN YETERİNCE GÜÇLÜ OLMADIĞINI GALATASARAYLILAR BİLİYOR”

Turgay Kıran, Galatasaray'ın yeni seçilen yönetim kurulunun güçlü olmadığını bütün Galatasaraylıların bildiğini öne sürdü.

Yeni yönetimde, eski yönetimden isimlerin bulunduğunu ifade eden Kıran, “Bu yönetimin yeterince güçlü olmadığını bütün Galatasaraylılar biliyor. Zaten eski yönetimden arkadaşlar var. Yeni arkadaşlar var. Alternatifleri olmayan yönetim olarak geldiler. İnşallah başarılı olurlar, temennimiz o” ifadelerini kullandı.

Turgay Kıran, bütün Galatasaray camiasından artık Galatasaray'a daha yakın olmalarını, kulüple daha çok ilgilenmelerini isteyerek, şöyle devam etti: “Çünkü hakikaten 5-6 seneden beri zor bir döneme girdik. Bizler de zaman zaman kırılıp geri çekiliyoruz. Halbuki geri çekilme zamanı olmadığını ben dahi anladım. O yüzden bütün Galatasaraylıların artık yönetime destek olmasını istiyorum. Galatasaray hepimizin. Galatasaray'ın bugünkü duruma gelmesinin nedenini aramamız lazım. Hepimiz kabahatli olduğumuzu bilmemiz lazım. Geçen dönemde başarısız bir Galatasaray vardı, hiç başarılı bir Galatasaray olmadı ki. Bu da devam ediyor. Böyle devam ederse hepimiz başarısız olacağız. Biz bu kardeşlerimize yardımcı olmamız lazım. Eski başkan beni kırdığı için ben Galatasaray'dan uzaklaştım. Halbuki böyle yapmamalıydım. Galatasaray eski başkanın da değil, yeni başkanın da değil. Ben arkadaşlarımla neler yapabileceğimi konuşuyorum, tartışıyorum.”

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious