Lincoln Türk mü oluyor?

Lincoln Türk mü oluyor?.15281
  • Giriş : 17.10.2007 / 18:34:00

Lincoln'e Türk vatandaşlığına geçmesi için sürpriz bir teklif götürüldü, Lincoln şu yanıtı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Galatasaray'ın Brezilyalı yıldızının Türk vatandaşlığına geçmesi için Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve Schalke Kulübü eski Başkanı Rehberg öneride bulundu.

Florya'daki aslan yuvasına giden Akgün-Rehberg ikilisi Lincoln ile görüşerek Türk vatandaşlığına geçmesi durumunda her konuda yardımcı olacaklarını ve kendisini milli takımda görmek istediklerini söylediler. Lincoln"ün Galatasaray"a transferinde aracı olan isimlerin başında gelen Hasan Akgün, Brezilyalı oyuncunun bu konuyu düşüneceğini ve karar vereceğini belirtti.

Milli takımın teknik heyetinin de uzun zamandır bu konularda beyin jimnastiği yaptıkları ve Aurelio"nun Milli Takım"daki başarılı performansını de göz önünde bulundurarak orta sahadaki problemi Brezilya milli takımında hiç forma giymemiş olan ve bu yüzden bir engeli bulunmayan Lincoln ile çözebileceklerini düşündükleri öğrenildi.

Konuyu danıştığımız Sportif A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin ise Galatasaray Kulübü olarak böyle bir girişimleri olmadığını belirtti.

Brezilyalı futbolcunun ise yakın çevresine Türkiye"yi henüz çok fazla tanımadığını ve Türk vatandaşlığına geçmeyi şimdilik düşünmediğini söylediği öğrenildi.

Statüye göre Türkiye"de 5 yıl yaşayan yabancılar, vatandaşlığa geçebiliyor. Ancak Türkiye"nin tanıtımına katkıda bulunma maddesi işletilerek Lincoln için bu 5 yıllık süre dikkate alınmayacak. Mert Nobre, Gökçek Vederson, Alper Aydın (Bebbe) gibi futbolcular da bu sayede vatandaşlığa geçenlere örnek. Ancak bu oyuncular henüz Milli Takım"a çağrılmadı.

FEDERASYON KANADI...

"Lincoln"ün Türk vatandaşlığına geçmesini ister misiniz? " sorusunu yönelttiğimiz Federasyon kanadında ise Başkanvekili Affan Keçeci şunları söyledi: "Türk vatandaşlığına geçme konusu yetki ve görev sahamızda olan bir konu değildir. Bu tamamiyle İçişleri Bakanlığı ve hükümetin onayı ile olan bir husustur" Brezilyalı oyuncunun Türk vatandaşı olmak için başvuru yapması durumunda ise Keçeci "Türk vatandaşlığı sonradan kazanılsa dahi her Türk vatandaşının sahip olduğu hak ve sorumluluklara bu kişi de sahip olmaktadır. Lincoln, vatandaşımız olması halinde milli takımımızda oynayıp oynamama, çağrılıp çağrılmama durumu ise tamamıyle teknik heyetin bileceği bir konudur. Vatandaşlığa sahip olan bir sporcunun milli takıma çağrılabilmesi için kendi ülkesinin milli takımında hiç forma giymemiş olmasının yanı sıra milli takımda oynama yeteneğine haiz olma şartı vazgeçilmezdir. Böyle bir yeteneğinin olması zorunlu bir şarttır. Lincoln"ün Türk olması durumunda milli takıma alınması için bizce bir sakıncası hiç bir zaman olamaz. Türk vatandaşı olan her kişiye saygımız sonsuzdur. Ama bunu teknik heyet belirler" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious