Linden: Çok şaşırdım, inanamadım

Linden: Çok şaşırdım, inanamadım.13030
  • Giriş : 15.03.2008 / 18:49:00

Eski Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene van der Linden, AK Parti'nin kapatılması talebine çok şaşırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Linden, Yargıtay Başsavcısının, AK Parti'nin kapatılması ve 71 üyesine siyasi yasak getirilmesi talebini içeren iddianamesiyle ilgili olarak A.A muhabirine açıklamasında, AK Parti hükümetinin geçen yasama döneminde Türkiye'de çok önemli reformlar yaptığını ve bunların çok da başarılı olduğunu belirterek, ''AK Parti'nin kapatılması talebine çok şaşırdım'' dedi.

Türkiye'de kısa bir süre önce seçimler yapıldığını ve bu seçimlerde AK Parti'nin çok büyük miktarda oy aldığını hatırlatan Linden, bu nedenle Türkiye'nin AB üyeliği yolunda reform sürecini sürdürmeye çalışan bir partinin kapatılması talebine inanamadığını ifade etti.

Bu girişimin Türkiye'nin AB üyeliği sürecine olumsuz etki yapıp yapmayacağı şeklindeki soruya karşılık da Linden, her iki tarafın da Türkiye'nin AB üyeliği konusunda sorumluluklar üstlendiklerine işaret ederek, gerekli şartları yerine getirdiği takdirde AB'nin de sözünde durarak Türkiye'yi Birliğe alması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin AB için önemli bir stratejik ortak olduğunu kaydeden Linden, AB'nin de Türkiye için önemli olduğunu ve her iki tarafın da karşılıklı olarak birbirlerine muhtaç olduklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious