Linden'den Türkiye'ye şartlı destek

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Rene Van Der Linden, “Türkiye'nin, sadece yasaları çıkarmakla değil, uygulamada da göstermesi şartıyla üyeliğine tam destek veriyorum” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Linden, Çanakkale'deki temas ve ziyaretlerinin ardından bir otelde düzenlediği basın toplantısında, sadece ülkelerin başkentlerini değil, bölgeleri de ziyaret etmenin kendisi için önemli olduğunu belirterek, “Önce Rusya'daydım, sonra Ukrayna'ya gittim, şimdi de Türkiye'deyim. Bu ülkelerin karşılaştırmasını yapabilmek benim için çok önemli” diye konuştu.

Özellikle Çanakkale'nin, tarihi dolayısıyla önemli bir kent olduğunu anlatan Linden, şunları kaydetti:
“Troia'yı ziyaret ettim. Okul yıllarımda Homeros'u okuduğum için yakından tanıyorum. Bu bölge, 1. Dünya Savaşı nedeniyle de çok önemli yer. Tarihe önem verdiğim için bu yerleri ziyaret ettim. Özellikle genç insanların savaş zamanında yaptıklarını ve yaşadıklarını bilmemiz gerekiyor. Fakat hiçbir zaman savaş tekrar yaşanmamalı. Hükümetlerin ve politikacıların en büyük sorumluluğu bu tip savaşların tekrar olmamasını sağlamaktır. Bu benim herkese mesajımdır” diye konuştu.

Bugün barışın, kendini ortaya koyan bir gerçek olması gerektiğini ifade eden Linden, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Fakat barış için mücadele etmemiz gerekiyor. Avrupa Konseyi, bu yüzden barışa hizmet etmek için 1949 yılında kuruldu. Türkiye de Avrupa Konseyinin kurucu üyelerinden bir tanesi. Bu önemli bir şey. Avrupa Konseyi, barış, zenginlik ve medeniyet için vardır. Her ne kadar zenginliği sağlayamasak da barışı sağlamak Avrupa Konseyi için önemlidir. Avrupa Konseyi, bir değerler örgütüdür ve aynı değerleri paylaşıyoruz. Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi, barış projeleridir. Bunlara inanmayanlar, mezarlıkları ziyaret etsinler ve barış olmazsa neler olduğunu görsünler. Çocuklarımızın geleceği bunun için önemli.”

Kadınların da politika ve uluslararası organizasyonlara katılması gerektiğini belirten Linden, “Dün Bilgi Üniversitesinde gördüm çok zeki, yetenekli Türk kızları var. Bunlara da şans verilmesi gerekiyor” dedi.

LİNDEN'DEN TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEK

Linden, bir gazetecinin Türkiye'nin AB üyeliğine kendisinin tam destek verdiğini, bu desteğinin sürüp sürmediği ve Fransa Meclisinin sözde Ermeni soykırımı inkarını suç sayan yasayı onaylaması hakkındaki sorusuna şu yanıtları verdi:
“Türkiye'nin Avrupa Birliğine giriş sürecinde, sadece yasaları çıkarmakla değil, bunları uygulamada da göstermesi şartıyla üyeliğine tam destek veriyorum. Avrupa Birliğinin verdiği sözleri tutması ve bağlı kalması gerekiyor. Türkiye'nin de bu süreçte verdiği sözlere bağlı kalması gerekiyor. Konuşmaktan çok, iş yapmak önemli. Türkiye'nin sonunda hiç kimsenin karşı gelmediği bir şekilde Avrupa Birliğine üye olması amacımızdır”

Fransa Meclisinde kabul edilen yasanın konuşma özgürlüğüne ve özgürlüğe aykırı olduğunu belirten Linden, şunları söyledi:

“Tarihi konuşmak parlamentoların işi değildir. Fikirlerin ifadesine sınır getirilmesi. Bu Avrupa Konseyi'nin prensiplerine aykırıdır. Bunu uygun bir karar olarak görmüyorum. Bu teklifin Fransızların öngördüğü düşündüğü bir şey olarak görmüyorum. Fransızların, Ermeni teziyle ilgili aldığı kararı uygulamaya koyacağını sanmıyorum. Bu karardan daha sonra vazgeçilecektir. Nasıl Fransa'da herkesin özgür düşüncelerini açıklayabilmesini bekliyorsak, Türkiye'de de herkes tarihi olaylar konusunda düşüncelerini açıklayabilecek bir durumda olmalıdır. Bu anlamda 301. madde muhakkak tartışılmalı ve değiştirilmelidir. Eğer Fransa'daki olayları eleştirmek istiyorsanız, Türkiye'de de Osmanlı zamanı hakkında herkes kendi fikrini ifade edebilecek bir durumda olmalıdır.”

Linden, (Fransa konusundaki fikirlerinizi, Fransa'da rahatça ifade edebiliyor musunuz?) sorusu üzerine, “Tabii ki ediyorum. Çünkü ben Hollandalıyım. Dolayısıyla Avrupa'nın her yerinde fikirlerimi özgürce ifade ederim” dedi.
Avrupa Konseyi Bölgeler Meclisi Başkanı Yavuz Mildon da Linden'e Çanakkale'yi ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Bu ziyaretin Çanakkale için çok önemli olduğunu belirten Mildon, ilk defa uluslararası bir meclisin başkanının kente geldiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious