Lisanslı dağcı sayısı 20 binden fazla

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'de dağcılıkla ilgili kurslara katılarak lisans alan kişi sayısı son 10 yılda yüzde 2 bin artış gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu verinin dağcılığın sanıldığı kadar tehlikeli bir spor olmadığının kanıtı olduğunu söyleyen Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, "Alternatif turizm arayışları içinde olan Türkiye, dağcılık sektörüne daha fazla ağırlık vermelidir." dedi.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) dağcılık konusunda öğrencilerin bilgilendirilmesi için konferans düzenlendi. Ağlasun Meslek Yüksek Okulu'ndaki 'Türkiye'de Dağcılık' konulu konferansı Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca verdi. Karaca, Türkiye'nin dağcılık konusunda büyük ilerlemeler kaydettiğini açıkladı. Son 10 yıl içinde onaylı dağcılık kulüplerinin 23'ten 203'e yükseldiğini bildiren Karaca, sıfır olan eğitmen sayısının ise 130'a çıktığını açıkladı. Dağcılık sporunun yapıldığı 25 aktif ilin 71 il ve 4 ilçeye ulaştığının altını çizen Başkan Karaca, "Dağcılık lisansı olan kişi sayısı 1997'de bine ulaşmamıştı. Bugün tam 20 bin 765 kişinin lisansı var. Bu da zaman zaman kötü olaylarla gündeme gelen dağcılığın Türkiye'de hızla geliştiğini gösteriyor." diye konuştu.

Dağcılık sporunun trafikteki tehlikelerin yanında devede kulak gibi kaldığını söyleyen Karaca, bu konuda merakı olanların kendilerine başvurmasını istedi. Türkiye'nin dağları ile uluslararası alanda önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Alaattin Karaca, ancak bundan yeterince yararlanılamadığını söyledi. Kaçkar dağlarına her yıl tırmanan binlerce İsrailli'nin geride sadece çöp bıraktığını belirten Karaca, "Biz misafirperverlik anlayışı içinde turistleri bedava gezdiriyor, yedirip içiriyoruz. Bu sporun maddi katkısı istenilen seviyede değil, ancak Türkiye'nin tanıtımında önemli katkılar sağlıyor." şeklinde konuştu.

Kısıtlı bir bütçe ile hizmet vermeye çalıştıklarını ifade eden Karaca, üniversiteler ve gençlik merkezleri ile ortak çalışmalar yapabileceklerini bildirdi. Karaca konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Konferansa Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, MAKÜ Genel Sekreteri Hüseyin Göz, Ağlasun Kaymakamı Cumhur Duran, ilçe Belediye Başkanı Vedat Eraslan, öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileri katıldı. Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, konferansın sonunda Alaattin Karaca'ya anmalık hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious