Lise ders kitaplarında kanuna aykırı bir durum yok

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, lise biyoloji ders kitaplarında kanuna aykırı bir konu bulunmadığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı'nın yazılı soru önergesine cevap veren Hüseyin Çelik, ilköğretim 8. sınıflarda okutulan fen bilgisi kitaplarında ''Milyonlarca yıldan bugüne türlerde değişmeler oldu mu?'' başlığıyla Evrim Teorisi'ne yer verildiğini ve halen aynı konunun okutulduğunu kaydetti. Liselerde okutulan biyoloji kitabında da Yaradılış Teorisi ile Evrim Teorisi'nin yer aldığını hatırlatan Çelik, lise 3. sınıf biyoloji kitabının üniversitelerin görüşü alındıktan sonra uzman branş öğretmenleriyle üniversite öğretim üyelerinden oluşan ihtisas komisyonlarınca hazırlandığını açıkladı.

Söz konusu teorilerin, 1998 yılından beri biyoloji kitabında olduğunu vurgulayan Çelik, lise 3. sınıflar için hazırlanan biyoloji kitabında, kanunlara aykırı bir konu bulunmadığını kaydetti. Çelik, ders kitaplarında kanunlara aykırı bir hükmün yer alamayacağını, cinsiyet, ırk, dil, renk, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve ayrımcılık içermeyeceği, bilimsel ilke ve yöntemlere uygun olacağının ilgili yasalarda belirtildiğini hatırlatarak, "Adı geçen dersin öğretim programına uygun olarak hazırlanmış olan söz konusu ders kitabı, 7 yıldır okutulmaktadır" dedi.

Bakan Hüseyin Çelik, Mustafa Gazalcı'nın soru önergesinde yer verdiği gibi, evrim kuramını okuttuğu gerekçesiyle Mersin Valiliği'nce herhangi bir okul müdürü hakkında soruşturma açılmadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious