Lise ek kontenjan 2013 - Lise yedek yerleştirme sonuçları 2013 - Lise ek tercih sonuçları 2013

Lise ek kontenjan 2013 - Lise yedek yerleştirme sonuçları 2013 - Lise ek tercih sonuçları 2013.16744
10.09.2013 / 09:00:44

Liseler için ek kontenjandan öğrenci alımı işlemi devam ediyor. Dün başvuruda bulunan öğrenciler sonuçları bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Liselere yerleştirmeler ile ilgili bütün detayları MEB.gov.tr adresinden edinebilirsiniz. Bakanlığın bu internet sitesinde, bütün taze gelişmeler sitenin sağ bloğundaki "duyurular" kısmında yayınlanıyor...

Anne-babaların olumlu düşünmesi gerekiyor

Okul sürecine girildiğinde ailelere düşen, öncelikle çocuğun yanında sürekli bu konuyu konuşmamak. Çünkü çocuk zaten okulu yeterince düşünüyor. “Artık büyüdün, sorumlulukların var ağlamanı beklemiyorum.” tarzı yaklaşımlardan da uzak durmak gerekiyor. Anne-baba her zaman doğal davranıp evladına net bilgiler vermeli. Çocuk ancak bu şekilde kendini rahat ve güvende hissediyor. Psikolog Gülden Esat’a göre okula hazırlık sürecinde anne ve babaların kendi yaşadıkları duyguları iyi tahlil etmeleri ve olumsuz düşünceleri bilinçli bir şekilde zihinlerinden uzaklaştırmaları çok önemli. Esat, dikkat edilmesi gereken diğer hususları ise şöyle sıralıyor:

Kayıt için okula giderken çocuğunuzu da götürün. Onun hoşuna gidebilecek tatlı, dondurma türü bir şey yemesine izin verin ve olası can sıkıcı durumlarda sakin davranın.

Çocuğun okul ve orada çalışanlarla bağdaştırabileceği herhangi olumsuz bir duygu yaşamasına izin vermeyin.

Okula kayıt sistem üzerinden otomatik olarak yapıldıysa okul açılmadan çocuğunuzla okulu ziyaret edin ve bahçesinde oyun oynayarak onda iyi duyguların oluşmasına yardımcı olun.

Çocuğa “Okula gitmek istiyor musun?” diye bir soru sormak onu okula gitmeme ihtimaline odaklayabilir. Okulu belli bir yaşa gelince doğal olarak yapılan bir aktivite şeklinde anlatın.

Endişeli olduğunu çocuğun yanında başkalarına anlatmayın ve bu durumu kendi aranızda da çok gündeme getirmeyin.

Çocuğun daha rahat aidiyet kurması için okul alışverişini birlikte yapın.

Okulun ilk günleri nasıl geçirilmeli?Çocuğun rahatlama sürecine göre okulda bekleme süresini azaltın. İlk 5 günün sonunda sakinleşen çocuk araya hafta sonunun girmesi ile yeniden tedirginlik duyabileceğinden 6 gün beklemek daha uygun olabilir. 

Çocuk sınıfın içindeyken velisinin özel bir eşyasını yanına alabilir; evinin anahtarı, cüzdanı, çantası gibi bir eşya onu güvende hissettirir. Tüm bu çabalar sonuç vermiyorsa okul fobisinin gelişmesini önlemek adına bir psikologdan destek alın.

Çocuk okuldaki ilk günü sadece oyunla geçirmeli ve akılda sadece okulun eğlenceli olduğu kalmalıdır. İlk gün kuralları katı bir şekilde sıralamak minikleri iyice korkutacağından bu davranıştan uzak durun.  

Çocuklarından ayrıldığı için aşırı endişelenen veliler de rahatlamak için psikolojik destek alabilir.

Öte yandan Yeni eğitim-öğretim yılı 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak. İlkokula gidecek minikler ise uyum programı kapsamında ders başı yaptı. Anne ve babalarıyla birlikte sabah erken saatlerde yollara düşen öğrenciler, heyecanla okul bahçesinde bekledi. Ardından sınıflarına geçti. Bazı minikler, sıralara birlikte oturdukları annelerinin elini bir an olsun bırakmadı. Daha sonra veliler sınıflardan çıkarken öğrenciler öğretmenleri ve arkadaşları ile baş başa kaldı. Bazı öğretmenler, çikolata ikram ederek çocukların okula alışmasını kolaylaştırmaya çalıştı. İlk gün, okula girmemek için direnen de vardı, gözyaşlarını tutamayarak dışarı çıkan da. Öğrenciler, okula başlamanın güzel olduğunu söylerken bazı velilerin ise çocuklarından daha fazla heyecan dulduğu gözlendi. Bu yıl yapılan değişiklikle 66 aylık çocuklardan rapor istenmemesi, okula başlayan öğrenci sayısını düşürdü. Bursa’da geçen sene 52 bin öğrenci okulla tanışırken bu sayının yeni dönemde yaklaşık 45 bine düşeceği belirtildi. Okula uyum programının başlaması, ulaşımı da etkiledi. İstanbul’da sabah saatlerinde trafik durma noktasına geldi. Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yoğunluk bilgilerini paylaştı. Trafiğin durduğu ve kazaların meydana geldiği noktalara yardımcı ekipler sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*