Lise öğrencilerinin bilim şenliğindeki deneyleri ilgi gördü

Lise öğrencilerinin bilim şenliğindeki deneyleri ilgi gördü.12732
  • Giriş : 16.05.2013 / 15:09:15

Şanlıurfa Mehmet Güneş Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinin bilim şenliğinde sergiledikleri deneyler ilgi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şanlıurfa Mehmet Güneş Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinin bilim şenliğinde sergiledikleri deneyler ilgi gördü. Başta kimya alanında olmak üzere 42 projenin sergilendiği şenlikte, 'Metallerin Asitle Tepkimesi' projesi beğeni topladı.

Şanlıurfa Mehmet Güneş Anadolu Öğretmen Lisesi, TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığı desteği ile bilim fuarı düzenledi. 42 projenin sergilendiği fuarda, ardarda deneyler yapıldı. Fuarda, 18 proje ile en fazla kimya dalında projeler sergilendi. Öğrencilerin bilimsel çalışmalara merakını artırmayı hedefleyen fuarda birçok deney yapıldı. Bilim fuarında, kimya projelerinin yanı sıra Matematik, Biyoloji, Fizik, Tarih, Coğrafya, Yabancı Diller, Bilişim Teknolojileri, Beden Eğitimi ve Eğitim Bilimleri branşlarından da projeler yer aldı. Yaklaşık 3 aydır fuara hazırlanan öğrenciler hazırladıkları projelerle göz doldurdu.

Fuarın açılışına Milli Eğitim Müdürü Metin İlci de katıldı. İlci, yaptığı konuşmada, "Öğrencilerimizin kendilerine güvenmeleri ve böyle projeler üretmeleri bizleri oldukça memnun etti. Bu gayretin ulusal düzeyde de devam etmesini bekliyoruz. Bütün öğrencilerimiz, kendilerini topluma katkıda bulunması gereken fertler olarak görmek durumunda. Onları da yönlendirecek olan idareci ve öğretmenlerimizdir. Ben buradan kendilerine teşekkür ediyorum." dedi.

Fuar açılışı öncesi, Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Kılıç, fuara katılan öğrencilere yönelik proje hazırlama konulu bir seminer verdi. Okul Müdürü Halil Çiftçi, bu fuarda öğrencilerin, bilimi, hayatlarının bir parçası haline getirip üretime dönüştürebilme çabasını destekleyeceklerini ifade etti.

Öğrencilerin kendi emekleriyle ortaya çıkardığı birbirinden ilginç ve akıl dolu çalışmaları içeren Mehmet Güneş Anadolu Öğretmen Lisesi TÜBİTAK Bilim Fuarı, 16 Mayıs'a kadar açık kalacak. Bu arada, öğrenciler deney yaparken bazen patlamaların yaşandığı gözlendi.
Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious