Lise öğrencilerinin nişan meselesi

Lise öğrencilerinin nişan meselesi.8528
  • Giriş : 18.06.2009 / 14:28:00

Çubukçu, nişan ve evliliklik konusunun Türk Medeni Kanunu ile düzenlendiğini, değiştirilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin kanunla çelişen bir tarafı olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın soru önergesine verdiği yanıtta, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği adı altında bir çalışma başlatıldığını ve taslak hazırlandığını söyledi.

Yeni mevzuat çalışmaları yapılırken Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik hükümlerinin esas alındığını, bu çerçevede pedagojik ve hukuki değerlendirmeler yapılarak, konu ile ilgili tarafların görüş ve önerilerinin alındığını söyleyen Çubukçu, “Halen yürürlükte bulunan Yönetmelik ve bu yönetmeliğin yerini almak üzere hazırlanan yönetmelik taslağının kapsam ve amacı, genel ortaöğretim okul/kurumlarında; eğitim-öğretim ve yönetime ilişkin görev ve hizmetlerin bütünlük içerisinde yürütülmesi ile ilgili usul ve esasları düzenlemektedir.” dedi.

“Liselerde nişanlılığın serbest bırakılacağı” yönündeki tartışmaları da değerlendiren Bakan Çubukçu şunları söyledi:

“Nişanlanma ve evlilikle ilgili hususlar, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile düzenlenmiş olup bahse konu yönetmelik taslağı ile kanun hükümlerinin aksine ya da onunla çelişen herhangi bir düzenlemenin yapılması mümkün değildir. Diğer taraftan Şartlı Nakit Transferi uygulaması, Haydi Kızlar Okula Kampanyası ve Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı çerçevesinde kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması yönünde yapılanlar herkesçe bilinmekte olup aksi değerlendirmelerin gerçekle ilgisi bulunmamaktadır.”

-“23 NİSAN TÖRENİ HAVA MUHALEFETİ NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ”-

Çubukçu, CHP'li Arıtman'ın İstanbul'da 23 Nisan törenlerinin iptal edilmesine yönelik soru önergesini de yanıtladı. Çubukçu, Ali Sami Yen stadında yapılması planlanan törenlerin hava muhalefeti nedeniyle ertelendiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*