Lise sonlara ÖSS tatili

  • Giriş : 25.05.2007 / 14:59:00
  • Güncelleme : 25.05.2007 / 17:00:48

Çelik, öğrencilerinin, ÖSS’ye daha iyi hazırlanabilmeleri için tatile gireceklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, lise son sınıf öğrencilerinin, ÖSS’ye daha iyi hazırlanabilmeleri için okulların kapanmasından bir hafta önce tatile gireceklerini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, lise son sınıf öğrencilerinin, Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) daha iyi hazırlanabilmeleri için okulların kapanmasından bir hafta önce izinli sayılacaklarını, ancak diğer öğrenciler için ’’erken tatil’’in söz konusu olmadığını bildirdi.

Çelik, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde, 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları açılış töreninde gazeteciler sorularını yanıtladı.

Bakan Hüseyin Çelik, bir gazetecinin, ’’aşırı sıcaklık nedeniyle okulların erken kapanması gündemde mi?’’ sorusuna şu yanıtı verdi:

’’Hayır yok öyle bir çalışma... Bakanlığın okulları erken tatil etmesi gibi bir şey söz konusu değil. Ancak, sadece lise son öğrencilerini üniversite sınavına girdikleri için onlara bir hafta öncesinden serbest bırakacağız.

Yönetmeliğimiz gereği 180 gün eğitim ve öğretim yapmak gibi bir zorunluluğumuz var. Bunu başka türlü telafi edemeyiz. Ancak son sınıf öğrencileri üniversite sınavına girdiği için bir hafta önceden bırakacağız. Hafta sonunu da kattığımızda 9 gün önceden öğrenciler okula gelmeyecek. Böylelikle sınava daha iyi konsantre olmalarını sağlayacağız.’’

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen öğretim yılında da lise son sınıf öğrencileri ÖSS’ye ’’psikolojik olarak daha rahat girmeleri ve streslerinin azaltılması amacıyla’’ bir hafta süreyle izinli saymıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious