Lise yangınında üçüncü kattan atladılar

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

ERZURUM'un Karaçoban ilçesindeki Çok Programlı Lisesi'nde tenefüste çıkan yangın, öğrencilerin paniğe kapılmasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtfaiyeye ait tek aracın su dondurması yüzünden yangına Hınıs'tan gelen itfaiye müdahale etti, lisenin üçüncü katından atlayan 3 öğrenci yaralandı, biri ise dumandan zehirlendi.

Karaçoban ilçesindeki Çok Programlı Lisesinde bugün (Pazartesi) saat 08.30 sıralarında yangın çıktı. Dumarın sınıflara yayılmaya başlaması yüzünden Lise'nin 11 derslikli sınıflarında eğitim- öğretim gören 347 öğrenci, panik halinde merdivenlere koştu. Bazı öğrenciler ise percereden atlama yoluna gittiler. Alt katlardaki öğrencilerin büyük bir bölümü penceredan çıkarken, üçüncü kattan aşağı atlayan üç öğrencide kınıklar meydana geldi. Bir öğrenci ise dumandan zehirlendi. Karaçoban Belediye'ni ait İtfaiye aracının su dondurması yüzünden Hınıs'tan yardım istendi. Hınıs'tan gelen iki itfaiye aracıyla onarılan Karaçoban Belediye'sine ait itfaiye aracı, yoğun çaba sonucu yangını saat 12.00'de söndürdü.

"ATLA ATLA" DEDİLER, ÖĞRENCİLER ÜÇÜNCÜ KATTAN ATLA

Karaçoban Çok Programlı Lisesinde, tenefüs saatinde çıkan yangın sırasında bahçeye çıkan öğrencilerin "Atla atla" tezahüratları üzerine üçüncü kattan atlayan 3 öğrenci ile dumandan zehirlenen bir öğrenci, Erzurum'a getirilerek tedavi altına alındı. Hınıs Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından Erzurum Numune Hastanesi'ne ambulanslarla getirilen dört öğrenciye, Acil Serviste müdahale edildi. Çok Programlı Lise'nin 11'inci sınıfında okuyan, 17 yaşlarındaki Melik Yiğit, Murat Kahraman ve Metin Demirci, okul bahçesindeki "Atla" tezahüratı üzerine korkuya kapılarak üçüncü kattan peşpeşe atladıklarını bildirdilen. Sol elinin bileği ile burnu kırılan Melik Yiğit, sol ayağı kınılan Murat Kahraman, Sağ ayağı kırılan Metin Demirci ile dumandan zehirlenen 11/ E sınıfı öğrencisi Sebahattin Erhan (18) yoğun bakım altına alındı.

Tenefüste yangını farkettiklerini belirten öğrencilerden Melik Yiğit, Murat Kahraman ve Metin Demirci,"Teneffüseydik. Yangını görünce panikledik. Pencereden bakınca herkesin dışanı çıktığını gördük. Penceneyi açtık, dışandakilen, 'atla, atla' diye tezahürat yaptı. Bizde peşpeşe üçüncü atladık" dediler.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yangınnın öğrenilmesinin ardından Erzurum Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak, karayolu ile hemen Karaçoban ilçesine hareket etti. Yangınla ilgili soruşturma başlatan Milli Eğitim Müdürü Budak'ın beraberinde Karaçoban'a giden teknik heyet de incelemelerini sürdürüyor. Yangının çıkış nedeni, meydana gelen zarar teknik heyetin incelemesi sonucu belli olacak. Ayrıca lisede eğitimin aksamaması için alınacak önlemler üzerinde de durulacak.

Öte yandan Karaçoban Belediye Başkanı CHP'Li Alican Kocakaya, yangının kalorifer kazanındaki patlamadan değil, alt kattaki depoda bulunan kullanılmayan yatakların tutuşması sonucu çıktığını belirtti. Belediye Başkanı Kocakaya, "Kapalı garajımız olmadığı için itfaiye aracının suyu dondu. Bunun üzerine Hınıs'tan yardım istedik. Sonra bizim araç tamir edildi ve yangına birlikte müdahale ettiler. Bazıları teneffüste sigara içmiş, söndürmeden atmışlar. Aldığım bilgilere göre, yangın bu yüzden çıkmış. Kalorifer kazanı patlasaydı, olay büyük olurdu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious