Liseli kızlara ceza yağdı!

Liseli kızlara ceza yağdı!.28351
  • Giriş : 22.04.2008 / 11:19:00

İzmir'de bir kız öğrenciden tehditle 1 YTL aldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan ve üçü tutuklu yargılanan beş kız öğrenci için karar çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir'in Gaziemir ilçesinde geçen yıl mayıs ayında bir parkta, aynı lisedeki bir kız öğrenciden tehditle 1 YTL aldıkları iddiasıyla haklarında nitelikli yağma ve yağmaya teşebbüs suçlarından dava açılan ve üçü tutuklu yargılanan beş kız öğrenci için karar çıktı.

Sanıklardan S.E. iki ayrı olaydan 4 yıl 2 ay, Z.B., H.Ö., Ş.B., E.A, 2 yıl 9 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırıldı. Kızlardan Ş.B., E.A. ve H.Ö. hakkındaki hüküm, sabıkaları bulunmaması, olaydan sonra başka suça karışmamaları ve pişman olmaları gibi sebebiyle ertelendi. Tutuklu sanıklar S.E., Z.B. ve H.Ö., dava dosyasının Yargıtay'dan dönüşüne kadar tahliye edildi.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüşülen davanın duruşmasına tutuklu yargılanan Gaziemir Kipa Lisesi öğrencileri Z.B. (18), S.E. (19) ve H.Ö. (18), ile tutuksuz yargılanan Ş.B. (18) ve E.A. (19) katıldı. Davanın görülmeye başlamasının ardından mahkeme başkanı, olayın olduğu dönemde lise öğrencisi olan sanıklara son sözlerini sordu. Sanıklardan en çok cezayı alan S.B., "Küçük bir olay buraya geldi. Çok pişmanlık duyuyorum. Üzgünüm, affınıza sığınıyorum" dedi.

Diğer sanıklar da olayın bu noktaya geleceğini bilemediklerini söyleyerek mahkemenin affına sığındıklarını belirtti. Daha sonra mahkeme kararını açıkladı. Tutuklu sanıklardan S.E., kendilerinden daha küçük olan aynı okul öğrencisi P.Ç.'den zorla 1 YTL aldığı gerekçesiyle önce 10 yıl hapse çaptırıldı. Zorla alınan 1 YTL'nin maddi değerinin düşük olması ve paranın iade edilmesi gibi hafifletici sebeplerle ceza 2 yıl 1 aya indirildi. S.E. ayrıca, başka bir öğrenci olan M.F.'den de 1 YTL alması sebebiyle önce 10 yıl, daha sonra aynı hafifletici sebeplerle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. S.E., iki olayda toplam 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

Tutuklu sanıklardan Z.B.'ye ise P.Ç ve M.F. isimli öğrencilerden zorla 1 YTL aldığı gerekçesiyle önce 10 yıl, ardından hafifletici sebeplerle iki defa 1 yıl 4 ay 20'şer gün hapis cezası verildi. Z.B., toplam 2 yıl 9 ay 10 gün ceza aldı. T.B. isimli başka bir öğrencinin kolunu kıvırdığı da iddia edilen Z.B.'ye bu olaydan 7 bin 500 YTL adli para cezası verilirken B.A. isimli bir kişiye yağmaya kalkıştığı olaydan ise beraat etti. Tutuksuz olarak yargılanan sanıklardan Ş.B.'ye de P.Ç. ve M.F. isimli öğrencilerden zorla para alınması iddiasıyla yargılandığı davada iki defa 1 yıl 4 ay 20'şer gün ceza verildi. S.B.'nin daha önce herhangi bir sabıkası ve suç kaydı bulunmaması, bu olaydan sonra başka suç işlememesi, pişmanlığı, zararın giderilmiş olması ve mahkemece ceza ertelendiğinde başka suç işlemeyeceği kanaatinin oluşması sebebiyle hükmün açıklanması ertelenerek, üç yıl denetime tâbi tutulmasına karar verildi. Sanıklar E.A. ve H.Ö.'ye de ayrı ayrı olaylardan 1 yıl 4 ay 20'şer gün hapis cezası verildi ancak hafifletici sebeplerle hükümlerin açıklanması ertelenerek, üç yıl denetime tâbi tutulmaları kararlaştırıldı.

Dava sonunda, üç kişi hakkında hüküm açıklanması ertelenirken, tutuklu sanıklar S.E., Z.B. ve H.Ö., tutuklu kaldıkları süre ve Yargıtay'dan dosyanın dönüşüne kadar tahliye edildi. Yargıtay'ın kararı onaması durumunda haklarındaki hükmün açıklanması ertelenmeyen S.E. ve Z.B. tekrar cezaevine girecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious