Liseli kızlara para yapıştırmak gelenekmiş

Liseli kızlara para yapıştırmak gelenekmiş.11997
  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Bayramı Şenliği'nde çiftetelli oynayan liseli kızlara para yapıştıran CHP Adana milletvekilleri Tacidar Seyhan ve Kemal Sağ tepki topladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eleştirileri cevaplayan Seyhan ve Sağ, Anadolu'da düğün ve şenliklerde oynayanlara para yapıştırılmasının gelenek olduğunu öne sürdü. CHP'li vekiller, "Bize de para yapıştırdılar. Biz de mi dansöz olduk?" savunmasını yaptı. Seyhan ilçesine bağlı Doruk Belediyesi'nin düzenlediği Cumhuriyet Bayramı Şenliği 28 Ekim Cumartesi gecesi yapıldı. Şenliğe CHP'li Kemal Sağ ile Tacidar Seyhan da katıldı. Meşaleler yakılıp fener alayı eşliğinde beldeyi gezen vekiller, daha sonra şenliğin yapıldığı okula gelerek kendilerine ayrılan yere oturdu. Yerel sanatçıların konserlerinin ardından Adana çiftetelli havası eşliğinde vekiller halkla birlikte halay çekip oynadı. Bu sırada Tacidar Seyhan iki genç kıza para yapıştırdı. Bu hareket tepkilere yol açarken, milletvekilleri medyaya yüklendi. Tacidar Seyhan'a göre medya eğlenceyi saptırdı. Bundan büyük üzüntü duyduğunu belirten CHP'li vekil, "Kimsenin yapmadığını yaptık." diyerek halkla bütünleştiklerini iddia etti. Belde halkı ile feodal yakınlıkları bulunduğunu ve çoğunu tanıdığını kaydeden Seyhan, kendisini şöyle savundu: "Anadolu'da bir gelenek vardır. Düğünde, şenlikte oynayanlara para yapıştırılır. Biz de yöremizin oyun havası eşliğinde halkla oynadık. Bu sırada iki genç kıza para yapıştırdım. Bana da para yapıştıran oldu. Kimseyi dansöz yerine koymadık. Bize para yapıştırıldı diye biz de mi dansöz olduk? Eğlence amacını aşmış bir eğlence değil. Cumhuriyet Bayramı kutlaması hiç değil."

Kemal Sağ ise 5 bin kişinin katıldığı eğlencenin samimi bir ortamda cereyan ettiğini ifade ederken, protokolün önüne kadar gelip oynayan kızlara para yapıştırılmasının yanlış anlaşılmamasını istedi.

Vekiller eğlenceyi savunurken siyasi partilerin il başkanları ortaya çıkan tabloya tepki gösterdi. AK Parti Adana İl Başkanı Mustafa Attaroğlu, vekillerin ortaya koyduğu fotoğrafta para yapıştırılmasını Cumhuriyet'in ağırlığıyla bağdaştıramadığını söyledi. Attaroğlu, "Benim kültürüme göre para basılması uygun değil. Eğlence ortamında ağza sigara alınması hiç hoş değil. Daha farklı ortamı çağrıştırıyor." diye konuştu.

DYP İl Başkanı Nevzat Şaşkın da kutlamanın amacından çıktığı görüşünde. "Tabloyu hiç hoş karşılamadım." diyen Şaşkın, şu görüşü dile getirdi: "Kutlamanın büyüklüğü yapılan hareketlerle küçültülmüştür. Kutlamayı başka havaya sokmuştur." Saadet Partisi İl Başkanı Sıtkı Cengil ise yöreye has oyun oynanmasını makul karşıladığını; ancak bir milletvekilinin para yapıştırmasını hoş bulmadığını vurguladı. Cengil, Cumhuriyet kutlamasının sıradan bir düğün havasına sokulduğuna dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious