Liselilere göre okul içi şiddetin bir numaralı sebebi ne?

Liselilere göre okul içi şiddetin bir numaralı sebebi ne?.20013
  • Giriş : 21.11.2007 / 11:55:00

Olayların nedenleri ve çözüm önerileriyle ilgili 700 lise öğrencisinin görüşü alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rize Valiliği, okullardaki şiddetin önlenmesine yönelik çalışma kapsamında, olayların nedenleri ve çözüm önerileriyle ilgili 700 lise öğrencisinin görüşünün alındığı bir anket yaptı.

Vali Kasım Esen, Rize'de 2006-2007 eğitim öğretim yılında, 57'si kız 424'ü erkek olmak üzere 481 öğrencinin, sınıfın huzurunu bozmak, okul içinde kavgaya karışma, okul malına zarar verme, okul kurallarına uymama, kopya çekme gibi nedenlerden dolayı disiplin kuruluna sevk edildiğini söyledi.

Esen, geçen eğitim öğretim yılında ayrıca, riskli davranışlara neden olarak 338 öğrenci de sürekli aile içi şiddet ve fiziksel cezalar, 630 öğrenci de ebeveynlerin boşanması ya da ayrı yaşaması, 969 çocukta aşırı yoksulluk, bin 383 çocukta nedeni bilinmeyen sınıf içi uyumsuzluk, 970 çocukta kavgacılık, 3 bin 318 çocukta sürekli çok düşük akademik başarı gösterme, 2 bin 701 çocukta ailenin düşük sosyo kültürel ekonomik düzeye sahip olması, 2 bin 114 çocukta çekingenliğin belirlendiğini anlattı.

Rize'de bugüne kadar okullarda ciddi bir şiddet olayının meydana gelmediğini vurgulayan Esen, ''İl genelinde 2005 yılında 7, 2006 yılında 9, bu yıl ise şu ana kadar 7 öğrencinin suça karıştığı tespit edildi. Bunlardan sadece biri bıçakla yaralama, diğerleri ise basit suçlar. Bu suçların tamamı da erkek öğrenciler tarafından işlendi'' dedi.

-ÖĞRENCİLERE NEDENLER VE ÇÖZÜMLER SORULDU-

Okullardaki şiddetin tamamen önlenmesi için çalışma başlatıldığını belirten Esen, bu çerçevede okullardaki olayların nedenleri ve çözüm önerilerine dair 700 öğrencinin görüşünün alındığı bir anket yapıldığını belirtti.

Ankete katılan öğrencilerden 400'ünün (yüzde 60) okullarda en fazla yaşanan şiddet olayının kavga olduğunu, 250'sinin (yüzde 38) okullarda sözel şiddetin yoğunluğundan bahsettiğini vurgulayan Esen, şu bilgileri verdi:

''217 öğrenci (yüzde 31), okullarda yaşanan şiddet olayları ve kavgaların nedenini büyük oranda kız erkek arkadaşlığını olarak gösterdi. 187 öğrenci (yüzde 26) şiddet olaylarını başlatan ve sürdürenlerin çoğunluğunun iletişim becerisinden yoksun, kendine güvensiz, başarısız, yalnızca kendilerini ve kendi çıkarlarını düşünen bencil insanların neden olduğunu savunuyor. 131 öğrenci (yüzde 23), aile içi huzursuzluklar ve ailelerin yetersizliğinin şiddete neden olduğunu söylüyor. Ayrıca gruplaşma, televizyon dizilerinden etkilenme, okullardaki disiplinsiz ortam, cehalet ve eğitimsizlik de öne çıkan diğer nedenler.''

Esen, öğrencilerin yaşanan şiddet olaylarına çözüm önerilerini ise şöyle açıkladı:

''258 öğrenci (yüzde 37), okullardaki şiddetin okul yöneticileri, öğretmen ve disiplin kurullarının çözebileceğini, okul içinde alınacak önlemlerle okuldaki şiddetin okul içinde çözülebileceğini söylüyor. 163 öğrenci (yüzde 23) ise bu duruma kimsenin bir şey yapamayacağını, yapılsa da bir şey değişmeyeceğini savunuyor. 138 öğrenci (yüzde 20), emniyet güçleri ve alacakları tedbirlerle çözülebileceğini dile getiriyor.''

-VALİ ESEN'İN DEĞERLENDİRMESİ-

Yapılan ankette Rize'de okullarda büyük boyutlu bir fiziki şiddet olayı olmadığının ortaya çıktığını vurgulayan Esen, ''Çocuklar enerjilerini boşaltabilecek alanlar olmadığı için, değişik faktörlerin de bir araya gelmesiyle kişiye karşı eylemler geliştiriyorlar'' dedi.

Esen, bunun gelecekte olumsuz sonuçları olacağını düşünerek, çocukların ilgi ve faaliyet alanlarını değiştirmeye yönelik çalışma yaptıklarını ifade etti.

Ankete göre kendi varlığını hissettirme, öne çıkma çabası gibi nedenlerden dolayı öğrencilerin suça karıştığının ortaya çıktığına işaret eden Esen, şunları kaydetti:

''Çocuk okul tarafından yapılan bir yarışma veya herhangi bir konuda öne çıkamıyorsa, kendisini başka bir alanda öne çıkartacak arayış içine giriyor. Kişiye özgün eğitim sistemi yerine topluma özgün eğitim sistemi dayatılırsa bu, şiddetin en önemli kaynağı olur. Çocuk şiddetle öne çıkması gerekiyorsa şiddete yöneliyor. Çünkü insanların kendi varlığını ispatlaması çok önemli. Biz öğrenciye, sınırlı aktivite yerine, hayatın her alanında çok sayıda aktivite sunmaya çalışıyoruz. Böylece öğrenciler kendilerini gösterebilecekleri bir konu bulmalarını hedefliyoruz''

Öğrencilerin şiddete yönelmelerini engelleme ve olumsuz davranışla başa çıkabilme becerileri geliştirilebilmeleri amacıyla okullarda problem çözme, kendini ifade edebilme, öfke ile başa çıkabilme, öz güven gibi konularda grup rehberliği çalışması yürüttüklerini dile getiren Esen, ''Ailenin baskı yapması durumunda çocuk, şiddete ve içe kapanmaya yönelebilir. Bu nedenle sorunlu çocukların aileleriyle görüşmeler yapılıyor. Maddi durumu yetersiz olanlara maddi yardım, psikolojik sorunları olanlara tıbbi yardım sağlanıyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious