Litvinenko Müslüman Mezarlığı'na defnedildi

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Rusya'dan 2000 yılında İngiltere'ye kaçtıktan sonra İngiliz vatandaşı olan ve kısa süre önce Müslüman olduğu öğrenilen Rus eski ajanı Alexander Litvinenko, Londra'da Highgate Müslüman Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Saat 14:00 civarında Highgate Müslüman Mezarlığı'na getirilen Litvinenko, burada bulunan imamlar tarafından defnedildi. Litvinenko'nun toprağa verildiği sırada görüntü alınmasına izin vermeyen İngiliz polisi, mezarlık etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı. Onlarca İngiliz polisinin aldığı önleme, havadan da helikopterlerle destek verildi. Bu arada Litvinenko'nun Rusya ve İngiltere'den birçok yakını da mezarlığa geldi. Litvinenko'nun yakınları olduğu öğrenilen çok sayıda kişi, özel korumalı mersedes ve jiplerle mezarlığa geldi.

Daha önce Litvinenko'nun Müslüman olduğu iddiaları ile ilgili belirsizlik ise, Müslüman bir İmam'ın Litvinenko'yu toprağa vermesiyle kesinlik kazandı. Çeçenlere destek verdiği bilinen Litvinenko, Müslüman olduktan sonra vasiyetine Müslüman mezarlığına defnedilmek istediğini yazdığı öğrenildi.

Dünya medyasının takip ettiği Livinenko olayı, İngiltere ile Rusya arasında da krize dönüştü. Kremlin, Litvinenko'nun kendileri tarafından öldürüldüğü iddialarını yalanlayarak, faillerinin Rusya dışında hiç bir ülkede yargılanamayacağını belirtmişti. Litvinenko olayını araştırmak üzere İngiltere'den ise geçtiğimiz günlerde bir ekip Moskova'ya gitmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious