Litvinenko'nun eşi Putin'den yardım istedi

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Zehirlenen eski KGB ajanı Litvinenko'nun eşi Putin'den yardım istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Zehirlenerek öldürülen eski KGB ajanlarından Aleksander Litvinenko'nun eşi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den eşinin öldürülmesi olayına karışanların adaletin önüne çıkartılması için destek istedi.
Marina Litvinenko Putin'e gönderdiği mektupta, İngiliz mahkemelerine yardımcı olmasını isterken, bunu yapmaması durumunda bazı bilgileri gizlediği konusunda şüphesinin artacağını kaydetti.

Bayan Litvinenko (44) gönderdiği mektupta eşinin kısaltılmış ismi Saşa'yı kullanarak, "Ben Saşa'yı kimin öldürdüğünü bulmak zorundayım. Sizden yetkili kişileri görevlendirerek katilin bir an önce adaletin önüne çıkartılması için yardım etmenizi istiyorum. Hiçbir zaman sizin tamamıyla sorumlu olduğunuzu söylemedim. Bu korkunç olayın sorumlularının bulunması için gerekli çabayı sarf etmezseniz ben de bazı bilgileri sakladığınız konusunda endişe edeceğim." dedi.

Bu arada Litvinenko'nun ölümünü araştıran İngiliz dedektifler hazırladıkları raporu savcılığa sundular. İçeriği kamuoyundan gizlenen raporda Rus istihbaratının eski üyelerinden Andre Lugovoy'a işaret eden adli kanıtlar olduğu iddia ediliyor. İngiliz emniyet yetkilileri Rusya'ya gelerek yaptıkları incelemelerde Luguyov ve eski askerlerden Dmitri Kovtun ile görüşmeler yapmışlardı. Lugovoy ve Kovtun'un Litvinenko'nun zehirlendiği 1 Kasım 2006 tarihinde Londra'da bir araya geldikleri belirlenmişti.

Üzerinde polonyum 210 maddesine rastlanan Luguyov ise kendisinin mağdur olduğunu savcıların ve polislerin gerçekleri ortaya çıkarmasını istedi. Daha önce Moskova'ya gelerek incelemelerde bulunan İngiliz polisi Rus yetkililerin yeterli işbirliği yapmadıklarından şikayetçi olmuştu.

Elde edilen verilere rağmen katilin kim olduğu ve emri kimin verdiği konusunun belki de hiç ortaya çıkarılamayacağı belirtiliyor. Rusya hükümeti Litvinenko cinayeti ile ilgili istihbarat örgütü bağlantılarını ısrarla reddediyor.

Yıllık basın toplantısında bu koudaki soruları da cevaplandıran Vladimir Putin, Litvinenko cinayeti ile ilgili komplo teorilerine inanmadığını belirterek, "Litvinenko'nun elinde Rusya'ya zarar verebilecek sırlar yoktu" açıklamasında bulunmuştu. Litvinenko polonyum 210 olarak bilinen madde ile zehirlenmesinin ardından 23 Kasım'da kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious