Livaneli: Gül, uzlaştırıcı ve ılımlı bir kişilik

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı adayı, Gül, TBMM’de Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk ve 3 bağımsız milletvekiliyle görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül, ilk olarak İstanbul Bağımsız Milletvekili Zülfü Livaneli ile bir araya geldi. Livaneli, Gül’ü, odasının bulunduğu A Blok’un kapısında karşıladı.

Livaneli, Gül ile yaklaşık yarım saat süren görüşmesinin ardından, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gül’ün, neler yapmak istediğini anlattığını, Türkiye ile ilgili genel bir konuşma yaptıklarını ifade eden Livaneli, Türkiye’de Gül’ün kişiliğiyle ilgili bir sorun bulunmadığını söyledi. Livaneli, Gül’ün, ’’uzlaştırıcı ve ılımlı bir kişilik’’ olduğunu belirtti.

Zülfü Livaneli, Gül’ün, kendisine Cumhurbaşkanı seçiminde kararının ne olduğunu sormadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

’’Ancak ortada çok büyük bir sorun var. Onlara da söyledim. Bütün güçlerin bir partide toplanması, demokrasinin çalışmasını engelleyici bir şey. Cumhurbaşkanlığı, meclis başkanlığı, başbakanlığın, meclis çoğunluğunun tek partide toplanması, tüm dünyadaki demokrasilerde aykırı bir deneyim. Bu kadar yetkinin tek partide toplanması, sistemin tıkanması, ülkenin kamplaşması sonucunu doğurabilir.

Bütün suçu AKP’de aramamak, diğer partilerin güçsüzlüğünde aramak lazım. Solcu, laik, yüzünün Batıya dönük olduğunu söyleyen partilerin bu kadar bölük pörçük durumda olması, meydanı AKP’ye bırakmasının sorumlusunu da kendileri tutamayız, (Niye bu kadar güçlüsünüz) diye soramayız.’’

Livaneli, tavrının ne olacağı sorusuna, ’’Onu düşüneceğim’’ karşılığını verdi.

-’’YETKİLİ KURULLAR KARAR VERECEK’’-

Abdullah Gül, daha sonra Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Yaşar Nuri Öztürk ile görüştü.

Öztürk, 15 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM’de 1 oy hakkının bulunduğunu anımsattı.

Sorumluluğun sayıyla ifade edilemeyeceğini, bunun, tarihi bir karar noktası olduğunu belirten Öztürk, bu kararı tek başına almayacağını kaydetti. Öztürk, bu akşam partinin yetkili kurullarını toplayacağını, buradan çıkacak kararı, yarın düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklayacağını belirtti.

Kişisel eğiliminin sorulması üzerine Öztürk, ’’Kişisel eğilimimi önceden söylersem, o zaman ’Deniz Baykal, Recep Tayyip Erdoğan demokrasisi’ olur, bunu yapmayız’’ diye konuştu.

-KÜÇAKALİ İLE BAŞBAŞA GÖRÜŞTÜ-

Abdullah Gül, ayrıca bağımsız milletvekilleri Memduh Hacıoğlu ve Göksal Küçükali ile görüştü. Gül’ün Küçükali ile görüşmesi başbaşa gerçekleşti.

Hacıoğlu, görüşmenin içeriğiyle ilgili açıklama yapmazken; Küçükali, ’’15 yıldır sevdiğim, saydığım bir dostum. Vakti geldiğinde destek vereceğim’’ dedi.

Gül, ilk kez milletvekili seçildiğinde kullandığı A Blok’taki odasının önünden geçerken, ’’Burası benim ilk yerimdi’’ dedi.

Gül, görüşmeler sırasında, bankolarda çalışan memurlar ve bazı ziyaretçilerler de tek tek tokalaşıp fotoğraf çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious