Livni, erken seçim kararı verdi

Livni, erken seçim kararı verdi.10143
  • Giriş : 26.10.2008 / 11:42:00

İsrail'de iktidar partisi Kadima'nın yeni lideri Tzipi Livni, hükümeti kuramadı. Livni, erken seçim kararı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'de yayın yapan Yedioth Ahronoth gazetesine konuşan Livni, "Baskı altına mı girmek ya da seçimler mi diyorsanız seçimleri tercih ederim." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı olarak hükümette görev yapan Livni, Ehud Olmert'in rüşvet aldığına yönelik iddiaların için araştırma başlatılması ardından görevinden ayrılması ile Kadima'nin lideri olarak seçilmişti. İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in kadın lidere verdiği süresinin dolmasına hala bir hafta var. Ancak Maariv gazetesine de açıklamalarda bulunan Livni, "Beni baskı altına almalarına izin vermem. Seçimlere gidiyoruz." dedi.

Livni, yeni hükümeti, dini parti Shas'ın istekleri nedeniyle oluşturamadı. Olmert hükümetine destek veren Shas, Livni'den Kudüs'ün yönetiminin Filistinlilerle paylaşılmayacağına dair garanti ve fakir bölgeler için daha fazla yardım talep etti.

Bu arada, kamuoyu yoklamaları Livni'nin Kadima'sının seçimleri kazanamayacağını gösteriyor. Yoklamalar, Sağcı Likud Partisi'nin seçimleri kazanacağını gösteriyor. Parti lideri Benjamin Netanyahu, Olmert ve Livni'nin barış önerilerinin büyük bir bölümüne karşı çıkıyor.

Uzmanlar, erken seçimlerin Ocak ya da Şubat ayında yapılacağını ileri sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*