Livni: Çatışmalar İsrail'in işine yaramıyor

  • Giriş : 15.06.2007 / 08:27:00

Livni, Hamas ile El Fetih arasındaki çatışmaların İsrail'in işine yaramadığını, söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Hamas ile El Fetih arasındaki çatışmaların İsrail'in işine yaramadığını, çünkü çatışmaların bir barış anlaşması yapılmasını zora soktuğunu söyledi.
Portekiz ziyareti kapsamında başkent Lizbon'da bulunan Livni, Portekiz Dışişleri Bakanı Luis Amado ile görüştükten sonra düzenlediği basın toplantısında, ''Mevcut durum, ılımlı Filistinli kuvvetlerin zafiyetinin bir sonucudur. Söz konusu olan Filistin'e ait bir iç sorundur, ama elbette ki İsrail ve uluslararası toplum bundan kaygı duymaktadır'' dedi.
Mevcut durumun bir barış anlaşmasını zora soktuğunu ve İsrail'in işine gelmediğini belirten Livni, ''İsraillilerle Filistinlilerin arabulucu olarak değil, ılımlı kuvvetleri desteklemek için AB'ye ithiyacı vardır, çünkü zaten ikili bir diyalog mevcuttur'' ifadesini kullandı.
48 saatlik ziyaret için Lizbon'da bulunan Livni, AB dönem başkanlığını Almanya'dan devralmaya hazırlanan Portekiz'in Başbakanı Jose Sokrates ile de görüşecek.

FRANSA'DAN ABBAS'A DESTEK
Bu arada ABD'nin ardından Fransa da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a tam desteğini yineledi.
Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jean-Baptiste Mattei, dün akşam yaptığı açıklamada, Abbas'ın İsmail Haniye başkanlığındaki ulusal birlik hükümetini lağvetmesinden sonra Abbas'a tam destek verdiklerini yineledi ve bölgedeki durumdan ciddi endişe duyduğunu kaydetti.
Mattei, Abbas'ın mevcut siyasi krize bir çözüm bulması için sarf ettiği çabaları da desteklediklerini ifade etti ve taraflara şiddete son verme ve diyalog çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious