Livni: İran'a yaptırımlar arttırılmalı

Livni: İran'a yaptırımlar arttırılmalı.6656
  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, nükleer programı nedeniyle İran'a karşı yaptırımların gecikmeden artırılması ve genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Washington'da bulunan Livni, American Israel Public Affairs Committee (AIPAC: Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi) önünde yaptığı konuşmada, "İran'ın neden olduğu tehdit karşısında uluslararası toplumun gözlerini yummaması gerektiğini" belirtti.

Livni, ayrıca İsrail-Filistin çatışmasının sonlanmasını beklemeden Arap ülkelerinin İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesini istedi.

İsrail Dışişleri Bakanı, "Bizimle ilişkileri normalleştirmek için barışı beklemeyin" diye konuştu.

Öte yandan İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter, İran'ı "dünyadaki en büyük terör örgütü" olarak nitelendirdi ve Tahran yönetimini Hamas militanlarını eğitmekle suçladı.

Dichter, Kudüs'te bir çalışma merkezinde yaptığı açıklamada, "2005'te İsrail'in çekilmesinin ardından İran'ın Hamaslı teröristleri eğitmeye başladığını, bu teröristlerin Gazze Şeridi'nden Mısır'a geçebildiklerini" iddia etti.

2001'den bu yana Hamas ve İran arasında giderek artan bir koordinasyon olduğunu savunan Dichter, "teröristlerin Gazze Şeridi'ne dönmeden önce eğitim almak üzere Mısır'dan İran'a gittiklerini" ileri sürdü.

Dichter, Hamas'ın Gazze Şeridi'nde Lübnan'daki Şii Hizbullah örgütünü model alarak organize olduğunu da savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious