Lizbon Anlaşması Yunanistan'ı böldü

Lizbon Anlaşması Yunanistan'ı böldü.10212
  • Giriş : 12.06.2008 / 22:09:00

Yunanistan Parlamentosu'nda dün gece onaylanan AB'nin Lizbon Anlaşması, Yunanistan ana muhalefet Partisi PASOK'ta çatlak yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunan basın-yayın organları, PASOK Genel Başkanı Yorgo Papandreu'nun, Anlaşma'nın bu aşamadan sonra referanduma götürülmesi isteğine karşı çıkan eski Başbakan ve PASOK Lideri Kostas Simitis ile ciddi görüş ayrılığına düştüğünü duyurdular.

Simitis'in, Papandreu'ya bir mektup göndererek, "AB anlaşmalarının Parlamento tarafından onaylanması yöntemi hem babanın (Eski Başbakan Andreas Papandreu) hem de benim dönemimde kabul görmüş bir uygulamadır. Bunu değiştirmek için bir neden göremiyorum" dediğini belirten basın-yayın organları, Papandreu'nun bu yaklaşımı parti disiplininin dışına çıkmak olarak algılayarak, Simitis'e bugün bir mektupla yanıt verdiğini kaydettiler.

Papandreu'nun referandum yöntemini "Demokrasinin derinleştirilmesi" olarak algıladığını söylediğini kaydeden basın-yayın organları, PASOK liderinin, Yunanistan'ı 1996-2004 yılları arasında yönetmiş olan Simitis'e, "Kararlarımızı yetkili parti organlarında tartışarak aldık. Sizin konuya yaklaşımınızı anlıyorum ama katılmıyorum. Kendinizi bundan böyle PASOK Parlamento grubunun dışında görebilirsiniz" dediğini belirttiler.

Basın-yayın organları, Papandreu'nun mektubunda, Simitis'in PASOK'un Parlamento grubunun dışına çıkartılmasını resmiyete dökerek Parlamento Başkanlığı'na bildirme gibi bir niyet taşımadığını da vurguladığını kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious