Lizbon Anlaşmasının yürürlük hedefinde geri adım

Lizbon Anlaşmasının yürürlük hedefinde geri adım.27683
  • Giriş : 20.06.2008 / 17:10:00

AB devlet ve hükümet başkanları, İrlanda’daki referandum mağlubiyetinin ardından AB’nin yeni anayasası Lizbon Anlaşmasının 1 Ocak 2009’da yürürlüğe girmesi hedefinden geri adım attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB zirvesi taslak kararlarında, Lizbon Anlaşmasının ne zaman yürürlüğe gireceğine yer verilmezken, onay sürecini geride bırakan 19 üye ve referandumda reddeden İrlanda dışındaki 7 üyeye sürece devam etmeleri yönünde çağrı yapılmıyor.

Taslak zirve kararlarında, "AB Konseyi 19 üyenin Lizbon Anlaşmasını onayladığını ve diğer ülkelerde onay sürecinin devam ettiğini not eder" deniliyor.

AB Dönem Başkanı Slovenya Başbakanı Janez Jansa, zirvede ilk günün ardından düzenlediği basın toplantısında, "ne İrlanda, ne de başkaları için herhangi bir süre sınırlaması belirleyeceklerini" söyledi. MAkedonya’ya Yunan engeli

Taslak kararlarda, bu yıl sonunda AB’den müzakereler için tarih bekleyen aday ülke statüsündeki Makedonya’ya Yunanistan ile isim sorununu çözmesi çağrısı yapılıyor.

Kararlarda, Makedonya ile ilgili, "İsim sorununa müzakereler yoluyla karşılıklı kabul edilebilir çözüm bulunması dahil, iyi komşuluk ilişkilerinin sürdürülmesi hayati önemdedir" deniliyor.

AB, müzakere tarihi için Makedonya’dan ayrıca, "yaygın yolsuzluk ve örgütlü suçlar" ile mücadele etmesinin yanı sıra özgür ve adil seçimler için güvence vermesini talep ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious