Lobilerin değil, KOBİ'lerin iktidarı olacağız!

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin iktidarı döneminde esnafa özel bir yaklaşım gösterileceğini, esnaf ve KOBİ bakanlığı kurulacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Esnaf Kurultayı, Ankara Anatolia Showland'ta yapıldı. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı CHP Esnaf Kurultayı'nın açılış konuşmalarını CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Türkiye Esnaf ve Senatkarları Konfederasyonu(TESK) Başkanı Derviş Günday yaptı. Kurultayın Divan Başkanlığı'na CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, divan üyeliklerine de CHP milletvekilleri Oğuz Oyan, Bilhun Tamaylıgil, Sinan Yerlikaya ve Mehmet Sevigen getirildi.

Deniz Baykal ve Derviş Günday salona birlikte girdiler. Kalabalıktan kürsünün bulunduğu plartforma güçlükle ulaşan Baykal, "Başbakan Baykal" sloganları eşliğinde salonda bulunanları selamladı. Daha sonra Baykal ve Derviş Günday, salonda bulunanları birlikte selamladılar. Baykal ve Günday'ın gelişinden önce programın sunuculuğunu yapan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in sunumu ilgiyle izlendi. Müzik-eğlence programı sunucusu gibi konuşan Sevigen'in "Şu elleri bir göreyim", "Kuvvetli bir alkış istiyorum", "Aman Allah'ın Baykal geldi", "Müziğin sesini iyice açalım, şu coşkuyu iyice verelim" şeklindeki sözleri salonda bulunanları hem coşturdu, hem güldürdü.

Deniz Baykal konuşmasında esnafı Türkiye'nin sorunlarına ve cumhuriyetin laik niteliğine sahip çıkmaya çağırdı. Bir siyasi parti ile esnafın üst örgütünün ortaklaşa düzenlediği bu toplantının Türkiye'de bir ilk olma niteliği taşdığını vurgulayan Deniz Baykal, Türkiye'nin içinden geçtiği bunalımlı günlerde sorunların çözümünün sadace siyasiyelere havale edilemeyeceğini, sorunlara toplumun tüm kesimlerinin ortak çözüm bulması gerektiğini söyledi.

Kamuoyunda 'Hipermarketler Yasası' olarak bilinen düzenlemenin halen yasalaştırılamadığını, şehir merkezlerine açılan hipermarket ve gorssmarketlerin küçük esnafı perişan ettiğini anlatan Baykal, hükümetin söz konusu yasa konusunda esnafa başka, yabancı sermayeye başka konuştuğunu kaydetti. Esnafın ekonominin orta sınıfı olduğunu, esnafı yok ederek ekonominin düzlüğe çıkarılamayacağını vurgulayan Baykal, olası bir CHP iktidarında esnafa özel bir yaklaşım gösterileceğini, esnafın baş köşede olacağını söyledi.

CHP olarak parti ayrımı yapmadan esnafı Türkiye'ye sahip olmaya çağırdıklarını kaydeden Baykal, CHP iktidarı döneminde esnaf ve KOBİ bakanlığı kurulacağını bildirdi. Bu bakanlığın, esnafın içinden çıkmış biri tarafından yönetileceğini açıklayan Baykal'ın bu sözleriyle Derviş Günday'ı işaret ettiği yorumları yapıldı.

Esnaf tanımında yapılan değişiklikle sadece vergi verenlerin esnaf olarak kabul edilmesini öngören düzenlemeyi eleştiren Baykal, "Biz devletin temelleriyle oynanmasını istemiyoruz. Mustafa Kemal Atatürk tarafından temelleri atılan laik, demokratik cumhuriyet niteliğiyle oynanmasını istemiyoruz. Bu tehlikeye karşı esnafı yanımızda olmaya ve Türkiye'nin sorunlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu CHP'nin çağrısıdır" diye konuştu.

Türkiye'nin çevresinde yer alan İran, Irak, Suriye, Lübnan gibi ülkelerin, din, mezhep ve etnik çatışmalar içinde olduğunu, buna karşın Türkiye'nin içerde barış ve huzuru korumayı başardığını ifade ederek, "Barış ve kardeşlik içinde yaşıyoruz çünkü, Türkiye'nin temellerini atanlar sağlam atmışlar. O temel Mustafa Kemal Atatürk'ün temelidir. O temel, laik demokratik cumhuriyet temelidir. Bu temeli korumamız lazım. Bu temele yönelik saldırılar var. Kimi sinsi sinsi, kimi açıktan açığa... Bunlara kesinlikle izin vermemeliyiz" şeklinde konuştu. Baykal, Anayasa'nın değiştirilmesi teklif bile edilemeyen maddelerine toplumun hep birlikte sahip çıkmasını isteyerek, "Dükkanınıza, tezgahınıza sahip çıktığınız gibi, Türkiye'ye de sahip çıkın" dedi.

Baykal'ın konuşmasının bu bölümünde salonda bulunanlar, "Türkiye laiktir, laik kalacak" şeklinde slogan attılar. Baykal, "CHP iktidarında esnafı ezdirmeyeceğiz, Türkiye'yi soydurmayacağız, devleti de böldürmeyeceğiz" dedi. Baykal'ın konuşması sırasında "Ezdirmeyiz esnafı, Kasımpaşa imamı" ve "Çankaya laiktir, laik kalacak" sloganları atıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious