Lojman kiraları artırıldı

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Kamu lojmanlarının aylık kiraları, 15 Ocak 2007'ten geçerli olmak üzere yüzde 5 artırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Maliye Bakanlığının konuya ilişkin Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğ uyarınca, yurt içinde bulunan kamu konutlarından aylık her bir metre kare için kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 0,77 YTL, kalorifersiz konutlarda 1,2 YTL, kaloriferli konutlarda 1,58 YTL kira bedeli alınacak.

2006 Temmuz ayından bu yana tutarlar sırasıyla 0,73 YTL, 1,14 YTL ve 1,50 YTL olarak uygulanıyordu. Buna göre artış, yüzde 5,2 ile yüzde 5,5 oranları arasında gerçekleşti.


-KİRA BEDELİNE YAPILACAK İLAVELER...-


Kira bedeline ilave tutarlarda da artışa gidildi.

Buna göre, kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kamu kurumu ve kuruluşlarınca karşılandığı konutların kira bedeline yapılacak ilave için metre kare birim fiyatı 0,15 YTL olacak.

Sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su veya her ikisinin de hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan, elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde kira bedeline eklenecek metre kare birim fiyatı 0,35 YTL'ye yükseltildi.

Bu rakam, ''su sayacının ayrılmasının mümkün olmadığı'' koşulda 0,35 YTL, ''elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmadığı'' koşulda da 0,70 YTL olacak.

Konutlarda kullanılan suyun, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen gibi su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde ise kiraya ilave tutar, metre kare birim fiyatı 0,18 YTL üzerinden hesaplanacak.


-YAKIT BEDELLERİ...-


Yakıt maliyetlerindeki artışlar dikkate alınarak, yakıtı kurumlarca tedarik edilen lojmanlarda oturanlardan, her bir metre kare için 15 Ocak 2007 tarihinden itibaren 0,70 YTL yakıt bedeli tahsil edilecek.

Ancak, kurum ve kuruluşlar, maliyetleri dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde, bu bedelin üzerinde tahsilat yapabilecek.

Ayrıca, yakıtı kurumlarca tedarik edilen kamu konutlarında, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurumlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metre kare başına 0,07 YTL alınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious