Lokmacı Kapıcı için yeni süreç

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Lokmacı Kapısı'nın açılabilmesi için alınması gereken önlemler konusunda dün yeni bir istişare süreci başlattıldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erçakıca, yaptığı yazılı açıklamada, BM'nin başlattığı istişare sürecine karşın, Kıbrıs Rum tarafının iddia ettiği gibi, ne Aralık 2005'te ne de dün, Kıbrıs Türk tarafına resmi öneriler iletildiğini belirterek, ''Bir kez daha belirtmek gerekir ki, Kıbrıs Rum tarafının, üst geçidin kaldırılacağının açıklanmasının hemen ertesinde, bu konuda görüşme taleplerini BM Barış Gücü aracılığıyla Kıbrıs Türk tarafına ilettiklerine dair açıklamaları gerçekleri yansıtmamaktadır'' ifadesini kullandı.

Lokmacı Kapısı'nın açılması ile ilgili olarak, Kıbrıs Türk tarafının bir kez daha somut bir adım attığını ve köprünün kaldırılmasıyla Kıbrıs Türk tarafının, iki halk arasındaki ilişkileri geliştirmeye yardımcı olacak her türlü girişime katkıda bulunmaya hazır olduğunu yeniden kanıtladığını kaydeden Sözcü Erçakıca, şöyle devam etti: ''Bugün Kıbrıs Rum tarafından beklenen, Lokmacı Barikatı'nın Rum tarafında kalan utanç duvarının yıkılması ve iki taraf arasındaki geçişlerin diğer geçiş noktalarında olduğu gibi başlamasıdır.''

-KÖPRÜ İÇİN YAPILAN HARCAMALAR-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, açıklamasında, Aralık 2005 tarihinde yapılan Lokmacı üst geçidinin inşası için 120 bin YTL'lik harcama yapıldığını, çevre düzenlemeleriyle birlikte yapılan harcamaların ise 461 bin 165 YTL olduğunu belirtti. Erçakıca, üst geçidin kaldırılması için yapılan harcamaların da 25 bin YTL olmasının beklendiğini kaydetti.

-BM SÖZCÜSÜ KELLY-

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (UNFICYP) Sözcüsü Brian Kelly de, konuyla ilgili olarak Türk Ajansı-Kıbrıs'a (TAK) yaptığı açıklamada, Lokmacı Kapısı'nın geçişlere açılması konusunu her iki tarafla da görüşmekte olduklarını ifade etti.

Kelly, tarafları bu konuda ve 8 Temmuz sürecinin ileriye götürülerek teknik komitelerin kurulması gibi diğer özlü meselelerde görüşmeler yapmak için bir araya getirme konusunda her türlü çabayı ortaya koymaya hazır olduklarını bildirdi. Brian Kelly, ''Bizim BM olarak görevimiz, bu süreci ileriye taşımak, iki tarafa da yardımcı olmaktır'' dedi.

Kelly, genelde 8 Temmuz sürecini ileriye götürmek, özelde ise Lokmacı Kapısı'nın geçişlere açılmasını sağlamak için iki tarafın birbiriyle diyalog kurması konusunda BM olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını kaydetti. BM Sözcüsü, taraflarla ayrı ayrı yaptıkları görüşmelerin sonunda 8 Temmuz süreci ruhu içinde müzakerelere başlanacağı ümidini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious