Lokmacı Kapısı 2 Nisan'da açılıyor

Lokmacı Kapısı 2 Nisan'da açılıyor.16889
  • Giriş : 27.03.2008 / 18:15:00

Kıbrıs'lı liderlerin, açılması için anlaştığı Lokmacı Kapısı'nda teknik çalışmalar sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Resmi kaynaklar, hazırlıkların tamamlanmasının ardından kapının 2 Nisan'da açılacağını belirtti.

1963'ten beri kapalı kapının açılması için teknik hazırlıkların ilk ayağını oluşturan mayın arama tarama çalışmaları tamamlanmış durumda.

Lefkoşa Türk belediyesi ekipleri de bugün, barikatın türk tarafında temizlik çalışması yaptı.

Rum belediyesi ise rum tarafındaki çalışmalara yarın başlayacak. Dün bölgede mayın temizliği çalışması yapılmış ve çalışmalarda hiçbir tehlikeli maddeye rastlanmamıştı.

Önümüzdeki günlerde de, geçiş için kullanılacak bölgedeki evlerin yapısı kontrol edilecek. Teknik işlemlerin 5 gün içinde tamamlanması ve Lokmacı Kapısı'nın 2 Nisan'da açılması bekleniyor.

Lokmacı Kapısı'nın açılması kararı, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum lider Dimitris Hristofyas'ın 21 Mart'taki görüşmesinde alınmıştı.

Lokmacı'da Türk tarafının istediği oldu

Lokmacı'nın (Ledra Caddesi) açılışı hakkında Türk tarafının öne sürdüğü şartların kabul edilmesi suretiyle, söz konusu kapının açılması yönünde önemli bir adım atıldı.

Buna göre, Türk askeri faaliyetleri bölgede aynen devam edecek ve BM tarafından yapılacak mayın arama çalışmaları Türk istihkam ve patlayıcı madde uzmanları nezaretinde yapılacak.

Türk tarafındaki binaların bakım-onarım faaliyetleri, Lefkoşa Türk Belediyesi eşgüdümünde Türk müteahhitler tarafından yerine getirilecek.

Varılan mutabakat uyarınca, BM Barış Gücü (UNFICYP) askerleri eskiden olduğu gibi Yeşil Hat olarak bilinen ara bölgedeki devriye görevlerine devam edecek.

CNN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious