Lokum savaşında belgeler masaya atılıyor

Lokum savaşında belgeler masaya atılıyor.25014
  • Giriş : 07.11.2007 / 08:40:00

Coğrafi işaret tescil başvurusu nedeniyle Rumlarla 'lokum krizi' sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adana'da, daha önce Yunanistan ile aynı mücadeleyi veren, ihracatçı firmalar aracılığıyla Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne de yaklaşık 10 yıldır lokum ihracatı yaptığını belirten bir imalatçı, asırlık belgelerle AB Merkezi'ne itirazda bulunulması için Adana Sanayi Odası'na başvurdu.

Adana'da, 1900'lü yılların başında üretime başlayan, 1946'da bugünkü yerine taşınan imalathanelerini, dedesi Lokumcuzade Süleyman Efendi ve babası Kemal Özdoğru'dan sonra üçüncü kuşak olarak işletmeye devam eden Adnan Özdoğru, Rumların yaptıkları hatadan dönmesi gerektiğini bildirdi. Dedesinin, 1946 yılına ait vergi levhasını alüminyum zemine bastırıp işyerinin en görülen köşesine 'gurur abidemiz' diye asan Adnan Özdoğru, Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren lokum imalatının içinde olan bir ailenin ferdi olarak, Rumların 'Türk lokumu'nuN tescillenmesini kabullenemediğini ifade etti. Özdoğru, üyesi olduğu Adana Sanayi Odası'na başvuruda bulunarak, tescil iptaline karşı yaptığı itiraz ve belgelerle Avrupa Birliği Merkezi'ne başvurulmasını istediğini ifade ederek, "Türk lokumu, yıllardır dünya pazarlarında 'Turkish delight' diye tanınıyor. Rumlar, lokumun nasıl yapıldığına dair hiçbir bilgiye sahip değil. Oysa, biz Osmanlı'dan günümüze lokum üreten bir toplumuz.'' dedi.

Özdoğru, daha önce aynı mücadeleyi Yunanistan'a karşı verdiğini anımsatarak, şunları kaydetti: "Asırlık lezzeti bir araya getirerek 'Oskar' adı altında ürettiğimiz lokumu, 2005 yılında İstanbul Gıda Fuarı'nda sergiledik. Fuarda, en lezzetli 10 Türk lokumu arasına giren bu ürünümüzden fuara katılan Yunanlı bir firma satın aldı. Bu firma, uzun süre bizden ithalat yaptı, daha sonra talepler kesilince merak edip araştırdık. Yunanistan'a kadar gidip söz konusu firmayı bulduk. Onların aynı lokumu ürettiklerini görünce, (taklitçilik) suçundan dava açtım. Hukuk mücadelemizi sürdürürken, söz konusu firma, bizimle anlaşma yoluna gidip özür diledi, biz de davamızı geri çektik. Şimdi, bu firma lokumu bizden alıp satıyor.''

Bu arada basında yer alan haberler üzerine daha önce Türk Patent Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, Kıbrıs Rum Kesimi tarafından Avrupa Birliği'nde (AB) işlemleri yürütülen coğrafi işaret tescil başvurusunun "Geroskipou Lokumu'' şeklinde yapıldığı, bu anlamda söz konusu başvuru tescillense bile, Türk Lokumu, Turkish Delight veya lokum ibarelerinin kullanılmasının AB sınırları içinde yasaklanmasının mümkün olmadığı vurgulanmıştı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious