Londra, Irak eleştirilerini reddetti

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

İngiltere'nin itibarlı ve etkili düşünce kuruluşlarından Chatham House'un Irak ile ilgili Londra'ya yönelttiği eleştirilere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett kabul etmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düşünce kuruluşu, Başbakan Tony Blair'in ABD Başkanı George W. Bush'un dış politikasını etkileyemediği yorumunda bulundu. Düşünce kuruluşu, Irak'ın işgali sırasında yapılan "korkunç hataların" Blair'in görevden ayrıldıktan uzun yıllar etkisini sürdüreceğini de belirtti.

BBC radyosuna konuşan Beckett, "Bu değerlendirmenin temeli yanlış. Hükümetler, arabulucular, birşeyler yapmaya çalışanlar ve diğerleri açısından Tony Blair'in etkisi kıymetli. Bu nedenle kendisi şimdi Orta Doğu'da." dedi.

Chatham House'un yayınladığı değerlendirmede, Blair'in uluslararası ilişkilerde sadakatın pek işe yaramadığını zor yoldan öğrendiğini belirtti. Değerlendirmede, Irak'ın işgalini kitle imha silahları ile meşru kılmanın "korkunç bir hata" olduğu yorumuna yer verildi. Düşünce kuruluşunun değerlendirmesinde, Blair'in Washington'daki etkisinin çok olduğu vehmine kapıldığı da belirtildi. Değerlendirmede, "İngiltere için ABD ilişkiler 'özel' olabilir. Ancak ABD için 'yakından' fazlası olmadı." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious