Londra Türk Film Festivali başladı

Londra Türk Film Festivali başladı.13298
  • Giriş : 06.12.2008 / 10:31:00

14. Londra Türk Film Festivali, İngiltere'de sinema sektörünün belkemiğini oluşturan ''İngiltere Film Enstitüsü''nde (BFI) dün gece düzenlenen galayla başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konukların ''kırmızı halı'' üzerinde yürüyerek geldikleri Thames Nehri kıyısındaki BFI binasında, önce bir kokteyl verildi. Aralarında Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan, Başkonsolos Bahadır Kaleli, Türsak Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yiğitgil, Başkan Yardımcısı Serap Engin, Georgetown Üniversitesi öğretim üyelerinden bağımsız film küratörü Ercüment Akman, yönetmenler Derviş Zaim, Biket İlhan, İnan Temelkuran, Ümit Ünal ve Baran Seyhan, oyuncular Selen Uçer ve Erdem Akakçe'nin bulunduğu konukları, Londra Film Festivali organizatörü Vedide Kaymak ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Londra Müşaviri İrfan Önal kapıda karşıladı.

Ana sponsorları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Pegasus Havayolları, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Organizasyonu, Balık Arts, Levenes Avukatlık Bürosu, Kavaklıdere Şarapları ve Beko'nun bulunduğu festivalin galasında yönetmen Hüseyin Karabey'İn ''Gitmek'' (My Marlon and Brando) filmi gösterime girdi.

Gösterim öncesinde konuşan Ercüment Akman, Türk filmlerinin Türk kültürünü yansıtmak açısından önemli bir görev üstlendiğini belirtti.

Daha sonra kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Londra Müşaviri İrfan Önal da 14. Londra Türk Film Festivaline destek vermekten gurur duyduklarını, festival boyunca sinema izleyicisinin yüksek kalitedeki, Türk yönetmenlerin yeteneklerini yansıtan birbirinden güzel filmler izleme fırsatı bulacağını ifade etti.

Festivali 14. yıla başarıyla taşıyan organizatör Vedide Kaymak'a da Bakanlığı adına teşekkür eden Önal, Londra Türk Film Festivaline gelecek yıllarda da başarı diledi.

İstanbul 2010 Organizasyonu adına konuşan gazeteci Nuri Çolakoğlu ise film sektöründeki hızlı gelişime dikkati çekerken, Türk filmlerinin dünyada da pek çok ödül kazandığını hatırlattı.Çolakoğlu, Türk sinemasının genç ve yetenekli yönetmenlerinin yüksek kalitedeki yapımlarla izleyiciye ulaştığını, 2010 organizasyonu olarak film sektörüne bütün güçleriyle destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Londra Türk Film Festivalinin öncüsü ve organizatörü Kaymak da büyük bir heyecan duyduğunu, 13 yıl önce Kuzey Londra'daki Rio sinemasında başlayan serüvenin geldiği yerin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.

Festival boyunca Türk filmlerinin Londra'nın 5 ayrı belediyesindeki 5 ayrı sinemada 94 gösterimle izleyiciyle buluşacağını ifade eden Kaymak, festivalin çok kültürlü Londra'nın yaşamına renk katması umudunu dile getirdi.

Gala gecesinde gösterime giren filmin yönetmeni Hüseyin Karabey ise sahneye başrol oyuncusu Ayça Damgacı ve yapımcı Lucinda Englehart ile birlikte çıktı. Karabey, gala gecesinde filminin gösterime girmesinden dolayı duyduğu heyecanı dile getirdi ve filmde özel bir taraf bulunduğunu belirtti.

Türkiye, İran ve kuzey Irak'ta çekimleri gerçekleştirilen filmde Kürtler ve Türklerin bir araya geldiğini belirten Karabey, bu birlikteliğin en çok ihtiyaç duyulan unsur olduğunu ifade etti. Karabey, karşılıklı anlayışın öneminin altını çizerken, bugüne kadar pek çok festivale katıldıklarını, bundan sonra da katılmaya devam edeceklerini söyledi.

-FESTİVALDE 21 TÜRK FİLMİ GÖSTERİLECEK-

Londra'da 5-18 Aralık arasında devam edecek festival süresince 21 Türk filmi, aralarında BFI Southbank, Barbican, Odeon Covent Garden, Rio Cinema ve Odeon Halloway Road'ın da bulunduğu 5 ayrı sinemada, 94 kez gösterime girecek.

Bazıları 4-5 kez gösterilecek Türk filmleri "Ara", "Sonbahar", "Mutluluk", "Mavi Gözlü Dev", "Kader", "Nokta", "Hazan Mevsimi", "Sis ve Gece", "İki Super Film Birden", "Jan Jan", "Havar", "Made in Europe", "Takva", "Pazar-Bir Ticaret Masalı", "Münferit", "Gitmek", "Mülteci", "Tatil Kitabı", "Üç Maymun", "Beş Vakit" ve "İki Çizgi" olarak sıralanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*