Londra'da bayram namazı iki kez kılındı

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

İngiltere'de bayram namazı için camiler dar geldi, imamlar namazı iki kez kıldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de Türkiye'den uzak bayramı kutlayan Türk gurbetçiler bayram namazını kılmak için camilere akın etti. Türk camilerinin dolup taştığı Londra'da, vatandaşlar ikinci bir bayram namazının kılınması için uzun süre dışarda beklediler.

Başkent Londra'da bayram sevincini bayram namazına giderek yaşamaya çalışan binlerce gurbetçi, camilerin dolması ve içeride namaz kılınacak yer olmaması nedeniyle ikinci seferi beklemek zorunda kaldılar. Dışarda onlarca vatandaşın namaz kuyruğunda beklediğini farkeden imamlar, bayram namazını bir saat aralıklarla iki kez kıldırdı.

Yağmurun yağışına aldırmayan vatandaşlar ise, bir sonraki namaza kadar dışarıda beklemek zorunda kaldı. Türk nufüsunun yoğun yaşadığı Kuzey Londra'daki Dalston bölgesinde bulunan Aziziye ve Süleymaniye camilerini dolduran vatandaşlar, çıkışta birbirleri ile kucaklaşarak bayramlaştı. Namaz çıkışında vatandaşlara kutu içerisinde baklava dağıtıldı.

Bayram namazı için erkenden camiye geldiğini belirten Türk vatandaşlardan avukat Tamer Akçalı, gurbette olmaları nedeniyle içinde bir burukluk yaşadığını söyledi. Akçalı, "Tabii ki işten, aileden, vatandan uzak olmanız nedeniye içimde bir burukluk var. Oldukça yoğun bir Türk nufüsu var. Biz de bu Türk kardeşlerimizle bu burukluğu dindirmeye çalışıyoruz. Burdan tüm Türkiye'ye, herkesin bayramını kutluyorum." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious