Londra'da ilk kez Kuran-ı Kerim ziyafeti

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Her yıl farklı ülkelerden ünlü hafızların katılımıyla düzenlenen Kuran-ı Kerim ziyafeti, bu yıl ilk kez İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Londra'da bulunan Aziziye Camii hafızlarından hafız Mehmet Ali Bal'ın Kuran-ı Kerim okumasıyla başlayan programda bir konuşma yapan IMG Başkanı İbrahim Mustafa, ünlü hafızlardan Kuran-ı Kerim dinlemeye gelen vatandaşlara seslenerek, "Hak ile batılı ayıran Kuran-ı Kerim" ölçüsünü anlattı. Vatandaşlara "Bölünmeyin, parçalanmayın" mesajını veren İbrahim Mustafa, Müslüman topluluğa "Yutulmaya müsait olmayın" uyarısında bulundu.

Konuşmanın ardından, yaklaşan Kurban Bayram'ı ile ilgili bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Kurban Bayramı'nın İslam dinindeki öneminden bahsedilen gösteriminde, pek çok ülkede ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan yardımların ne derecede önemli olduğu vurgulandı. Daha sonra söz alan IMG Başkan Yardımcısı Hulusi Ünye, programa gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı katılımcılara duyduğu minneti dile getirdi.

"Kuran-ı Kerim kendisini dinletecek insanları buluyor." diyen Hulusi Ünye, sözlerine şöyle devam etti: "Kuran-ı Kerim öyle bir kitaptır ki, kendisinden asla şüphe yoktur. 'Sizin en hayırlınız, Kuran'ı öğrenen ve öğretendir.'hadisi, toplum içinden Kuran'ı anlamanın ve bir başkasına öğretmenin ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor. Kuran okuman sevabı çoktur, okunan her harfine 10 hasenat vardır. Artık her yıl farklı bir ülkede düzenlen Kuran-ı Kerim ziyafetleri programları artarak devam ediyor."

Daha sonra konuşan IMG Avrupa Koordinatörü Ali Börek, dünya genelinde her yıl çok sayıda program düzenlediklerini ve bu sayının her yıl arttığını belirterek, 3 yılda yaklaşık 600 program gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Bu organizasyonların temel üç hedefi olduğunu vurgulayan Ali Börek, bunları şöyle sıraladı; "Kuran-ı Kerim için hizmet etmek, Kuran'ı anlamak ve insanlara anlatmak, güzel sesleri ile değerli hafızları dinleyen çocukların istifadesi"

Konuşmaların ardından sahne alan Güney Afrikalı Abdurrahman Sadien, Kuran-ı Kerim'den bazı ayetleri okudu. Mısır'da dünya Kura yarışmasında birinci olan Sadien, yaklaşık 20 ülkede Kuran okudu. Sadien'den sonra İranlı Ahmet Ebul Kasımi ve Syed Sadakat Ali gibi ünlü hafızlar da, vatandaşların tekbir sesleri eşliğinde Kuran okudu.

Bu arada programa Türkiye'den davet edilen Prof.Dr. Fatih Çolak, çeşitli nedenlerden ötürü programa katılamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious