Londra'da İsrail lanetlendi

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Orta Doğu'da İsrail'in Lübnan'a saldırısını kınamak için İngiltere'nin başkenti Londra'da binlerce kişi ünlü Trafalgar Meydanı'nda toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trafalgar Meydanı'nda, Filistin Dayanışma Derneği (PSC), CND, Savaşı Durdurun Koalisyonu(Stop the War Coalition) ve Britanya Müslümanlar Biriliği tarafından gerçekleşen gösteride, İsrail aleyhine sloganlar atılarak, İsrail karşıtı yazılı döviz ve pankartlar açıldı.

İsrail'in Lübnan'da yüzlerce sivili öldürmesi, İngiltere'deki müslümanları yola döktü. Londra'da Trafalgar Meydanı'nda toplanan binlerce kişiye eşlik eden İşçi Partisi Vekili Tony Benn, İsrail'in savaş suçu işlediğini söyledi. Benn, "İsrail, İngiltere ve Amerika'nın desteğiyle Lübnanlı sivillerin öldürülmesiyle savaş suçu işliyor." dedi. Meydanda toplanan vatandaşlara seslenen Benn, "Hepimizin bildiği gibi, Lübnan'da ölen kadın ve çocuklar Amerika tarafından satılan bombalar ve İngiltere havaalanları kullanılarak İngiltere'nin desteğiyle ölen insanlardır. Bütün dünya Orta Doğu'da İsrail'in Amerika ve İngiltere'nin desteğiyle savaş suçu işlediğine şahit oluyor." diye konuştu.

Benn ayrıca, İngiliz hükümetinin Orta Doğu politikasının tartışılması gerektiğini belirterek, binlerce kişiye şöyle seslendi: "Amerika ve İsrail, Lübnan'a olan saldırıyı aylar önce yeni Orta Doğu Projesi çerçevesinde planlamışlardı. İngiliz parlamentosu mutlaka Orta Doğu'da izlediği politikayı gözden geçirmeli."

Gösteri sırasında daha önce Lübnan'da yaşamış olan bazı vatandaşlar, Lübnan'daki vatandaşlar için şiirler okudu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious