Londra'da olimpiyat ateşi koşusunda protesto

Londra'da olimpiyat ateşi koşusunda protesto.18331
  • Giriş : 07.04.2008 / 09:14:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 09:10:02

Perşembe günü İstanbul'dan da geçen olimpiyat ateşi, bugün İngiltere'nin başkenti Londra'daydı. 50 kilometrelik koşu, Tibet protestoları arasında güçlükle tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Olimpiyat ateşinin Londra sokaklarındaki 50 kilometrelik yolculuğu tam anlamıyla bir mücadeleye dönüştü. Wembley Stadyumu'nda başlayan koşu, Tibet protestoları arasında 5 defa kesildi.

Protestocular, daha ilk durakta, olimpiyat ateşinin taşınacağı üstü açık otobüse binmek istedi. Batı Londra'da, bir protestocu meşaleyi, ateşi taşıyan televizyon sunucusunun elinden kapmaya çalıştı.

Ateşi, yangın söndürücüyle söndürmeye çalışan, yolları kesen, sporcuları yuhalayanlar da oldu.

80 kişinin meşaleyi taşıdığı koşuda, polis çareyi güzergahı değiştirmekte buldu. Çin'in Londra Büyükelçisi Fu Ying, olimpiyat ateşini önceden öngörülen noktada değil, Londra'daki Çin mahallesi Chinatown'da aldı.

Koşarak geçilmesi planlanan yolların bir kısmında, olimpiyat ateşi otobüsle taşındı. Ateş, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'ın ofisi olan Downing Street'e de geldi.

Brown devir teslim törenine katıldı, ancak meşaleye el sürmedi.

Olimpiyat ateşinin Londra'daki son durağı, O-2 Stadyumu oldu. Burada yapılan törende, İngiltere Olimpiyat Komitesi Başkanı ve Kraliçe Elizabeth'in kızı prenses Anne de bir konuşma yaptı.

Olimpiyat ateşinin bir sonraki durağı Paris olacak. Çin'in Tibet'teki insan hakları ihlallerini gündeme taşımak isteyenler, burada da protesto gösterilerine hazırlanıyor. Olimpiyat ateşi, 21 ülkeyi dolaştıktan sonra 4 Mayıs'ta Çin'in başkenti Pekin'de olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious