Londra'da radyasyon alarmı

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Öldürülen Rus ajanının vücudunda radyasyon bulunmasının ardından alarma geçen İngiliz polisi, Londra'da radyasyon taramasına başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rus Gizli İstihbarat Servisi(KGB)'den 2000 yılında kaçıp İngiltere'ye sığınan ve İngiliz vatandaşlığına geçen Rus ajanı Aleksandır Litvinenko'nun geçtiğimiz günlerde Londra'da bir restoranda zehirlenerek öldürüldükten sonra vücudunda radyasyon bulunması İngiliz polisini alarma geçirdi. Rus Gizli İstihbarat Servisi(KGB)tarafından zehirlendiğine inanılan Rus eski ajanı Litvinenko, bir hafta boyunca Londra Hastanesi'nde yoğun bakıma alınmıştı.

Hastanede kurtarılamayan Litvinenko'nun bedeninden radyoaktif madde bulunmasının ardından şok geçiren yetkililer, Litvinenko'nun zehirlendiği restoran ve kaldığı evi çembere alarak radyasyon testine başladı. Londra Piccidilly deki Japon Itsu Sushi restoranda radyasyon uyarısında bulunan İngiliz polisi, halkın radyoaktif maddeden etkilenmiş olabileceği ihtimaline karşılık vatandaşlara basın-yayın kuruluşlarından uyarılarda bulunuyor.

Litvinenko'nun 1 Kasım günü bir Rus ajanıyla buluştuğu Milenyum Oteli'nde ve zehirlendiği restoranda incelemelerde bulunan İngiliz Polisi, radyoaktif maddeye rastladı. Aynı gün Litvinenko'nun bulunduğu mekânlara uğrayan vatandaşlara acil çağrıda bulunan İngiliz Polisi, vatandaşların bir an önce Sağlık Ocakları'na başvurmalarını istedi. Şu ana kadar inceledikleri en zor olayı ele aldıklarını itiraf eden Polis yetkilileri, Litvinenko'nun zehirlendiği gün ile ölümü arasında iki haftalık gibi uzun bir süre bulunmasından dolayı radyoaktif maddeden etkilenen insanları tespit etmenin çok zor olacağını söyledi.

İngiltere Sağlık Korum Ajansı sözcüsü ise yaptığı açıklamada, "Litvinenko'nun idrar testine bakacağız ancak vatandaşların risk altında oldukların düşünmek için bir sebebimiz yok."dedi. Bu arada Rus Gizli Servisi'nde kaçan Litvinenko'nun kimler tarafından zehirlendiğini araştıran İngiliz Polisi, Litvinenko'nun zehirlendiği restoran ve otel çevresine yerleştirilmiş güvenlik kameralarını incelemeye başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious