Londra'da 'Rize' operasyonu

  • Giriş : 09.06.2008 / 08:22:00

5 milyar dolarlık dev kara para operasyonuna neden bu isim verildi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere polisi (Scotland Yard) 2 yıllık takip sonucunda ülke tarihinin en büyük organize suçla mücadele operasyonuna imza attı. Londra’da faaliyet gösteren uyuşturucu ve fuhuş mafyasının kara para aklamak için satın aldığı mücevher, sanat eseri, altın gibi değerli eşyaların bulunduğu 7 bin kasaya baskın yapıldı. Scotland Yard, bu operasyon için çok ilginç bir de isim seçti: Operation Rize...

Polisten net açıklama yok

Operasyonun adı Rize olunca akla hemen Londra’da fuhuş ve uyuşturucunun yüzde 90’ını kontrol eden Türk mafyası geldi. Ancak Scotland Yard müfettişleri, baskınların kimi hedef aldığını ve şimdiye dek hangi uyruktan mafya üyelerinin tutuklandığına dair bir açıklama yapmaktan kaçındı. VATAN’a konuşan Scotland Yard Basın Ofisi yetkilileri de yakalanan kişiler arasında Türk bulunup bulunmadığı konusunda bilgi veremeyeceklerini kaydetti. Operasyonun adının ise “tesadüfen” böyle seçildiğini belirtmekle yetindi..

Kasaların yıllığı 200 dolar

İngiliz Mirror gazetesi; Park Lane, Hampstead ve Edgware kentlerindeki 3 özel kasa şirketine düzenlenen baskınlar sonrasında mafya üyeleri tarafından kullanılan 7 bin kasanın tümünün açılmasının ardından tam 5 milyar dolarlık bir servetle karşılaşılabileceğini yazdı. Daily Mail gazetesi ise kasa şirketlerinin sahibi olan iki Güney Afrika asıllı İngiliz vatandaşının, özel kasaları çetelerin kullanımına açmaktan gözaltına alındığını duyurdu. Mafyanın kasalarda sakladığı değerli eşyalar için yılda sadece 200 dolar ödediği ortaya çıktı.

Londra’da uyuşturucu Türk mafyasının elinde

İngİlİz Ulusal Suç İzleme Servisi tarafından geçtiğimiz yıl hazırlanan raporda Türk mafyasının özellikle uyuşturucu ticareti konusunda Londra’da yoğun faaliyette olduğu belirtildi. Rapora göre, geleneksel İngiliz mafya aileleriyle birlikte hareket eden Türk mafyası İngiltere’ye sokulan eroinin yüzde 90’ını sağlıyor. Türk mafyası, hücreler halinde çalışıyor, bu nedenle polis hücrelerin yapısına sızamıyor. Türk çeteleri, uyuşturucu maddenin İngiltere’ye sokulmasından sonra diğer çetelerle de işbirliği yapıyor. Türk mafyasının en bilinen isimleri İngiltere’de 50 milyar dolarlık uyuşturucu ağı kurdukları iddia edilen Hüseyin-Abdullah Baybaşin kardeşlerdi. Hüseyin Baybaşin Hollanda’da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, Abdullah Baybaşin de İngiltere’de hapis yatıyor.

Her biri ayrı dava konusu

Şİmdİye dek açılan 1000’den fazla kasanın içerisinden çıkanlar şöyle:

* Çok yüklü miktarda mücevher

* Uyuşturucu (eroin ve kokain)

* Sahte kredi kartları

* Çoğu 500 euro olmak üzere torbalar dolusu para (60 milyon dolar)

* 6 çanta içerisinde 16 milyon dolar değerinde altın tozu

* Sahte çek defterleri

* Sahte pasaportlar

* Pedofil görüntüleri

* Hollandalı ve Rus ressamlara ait 17’inci yüzyıl tabloları

İngiliz polisi, “Her kasa ayrı bir dosya açılmasını gerektirecek kadar çok suç materyaline ev sahipliği yapıyor” açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious