Londra'da yön veren Türkler

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Londra'daki yerli yabancı turistlere Türkler yön veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Londra'da sepetli bisikletlerle sosyete vatandaşı taşıyan Türk öğrencilere başkentin göbeğinde her yerde rastlamak mümkün. On milyona yakın vatandaşın yaşadığı ve dünyanın kozmopolit şehirlerinden biri olan Londra dünyanın dört bir yanından dil eğitimi almaya gelen binlerce öğrenciye de aynı zamanda ekmek kapısı.
Türk öğrenciler de başkente gelen öğrenci nüfusu içinde Brezilya ve Korelilerle birlikte en büyük paya sahip. Çalıştıkları birçok farklı alanda Türk öğrencilerinin yaptığı en dikkat çekici iş ise sepetli bisikletlerle vatandaşları istedikleri yere bırakmaları. Taksi bisiklet ismiyle de adlandırılan bu iste bisikletli öğrenciler kalabalık meydanda aldıkları müşterilerini istedikleri yere bırakıyor.
Taksi bisiklet ismiyle de adlandırılan bu işte bisikletli öğrenciler kalabalık meydanda aldıkları müşterilerini istedikleri gece kulübü, tiyatro ya da evlerine bırakıyor. Başkentte bu işi yapan Türk öğrencilerden İlkin Gökdemir Londra'da Kolombiyalı ve Türk öğrencilerin bu iş sahasına hakim olduğunu söyledi.
Türkiye'den dil öğrenmeye gelen öğrencilerle Londra'da tanışıp bu ise atıldıklarını anlatan Gökdemir, "Birlikte bu işi yapmaya karar verdik, bu işi yapan çok sayıda Türk var. Kolombiyalılarla birlikte Türkler piyasaya hakim. Burada vatandaşları alıp istedikleri yere bırakıyoruz." dedi. Başkentteki yoğun trafikle bütünleşen sepetli bisikletler günlük hayatında bir parçası haline gelmiş durumda. Herne kadar ticari taksiler bisiklet taksilerden şikayetçi olsalarda trafikte yaşadıkları zorluklara rağmen onlar vatandaşları taşımaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious