Londra'daki saldırılar önlenemezdi

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

İngiliz hükümeti ve Meclis Komitesi'nin, Londra'daki terör saldırıları üzerine yaptığı inceleme raporunda, "İngiliz Güvenlik Birimleri saldırıları önleyemeyebilirdi" denildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Raporda, üç metro istasyonu ve bir otobüste yapılan saldırılar sonucunda toplam 52 kişinin hayatını kaybettiği olayın Muhammed Sıddık Han ile bağlantısı olduğuna işaret ediliyor.

Bu arada dün ingiliz polisine bir birifing veren İçişleri Bakanı John Reid, bununla birlikte bu olay sorunların üstesinden gelebileceğimizi düşündüğümüz yer ve bu "başarımızın bir öyküsü haline gelecektir" dedi. Ancak yeni İçişleri Bakanı John Reid'den, saldırıların bombacıların suikast için internet üzerinden buldukları tekniklerin ucuz bir denemesi olarak nitelenmesini bekleyen İngiliz basını Reid'in bunu dile getirmediğini belirtti. Raporun açıklanmasından sonra basına konuşan, Temmuz saldırılarında ablasını kaybeden Diana Gododi ise, güvenlik birimlerine rağmen İngiltere'nin saldırıları durduramayacağı yönünde çıkan inceleme raporlarına inanmanın zor olduğunu söyledi. Gorodi, "Kimsenin, bir kitleyi öldürmeye çalışanları engelleyemeyeceğini kabullenmeyi çok zor buluyorum." dedi.

---Araştırma komitesi, İngiliz polisinin başarısızlığını örtbas etmeye çalışıyor--

İngiliz kanalı BBC'ye göre, oluşturulan komitenin güvenlik birimleriyle görüşmeler yaptığını ve komitenin İngiliz polisinin Temmuz ayındaki saldırıları önlemede başarısız olmasını örtbas etmeye çalıştığı yorumunda bulundu. İngiliz basını, saldırılarda elebaşı olarak bilinen Han'ın İngiliz güvenlik birimlerince önceden biliniyor olmasına rağmen yeterince takip edilmediğini aktardı. Komite tarafından yayımlanan raporun İngiliz İstihbarat Servisi(M15) için ferahlatıcı olacağı yorumunda bulunan İngiliz basını, ortada bir başarısızlık varsa bu başarısızlık yargı kararında değil, istihbarat birimlerinin yeteri kadar bilgiye sahip olamamasına bağlayarak, insanların, raporda örtbas edilen hatanın peşini bırakmayacağını ve daha fazla bilgi talep edeceği yorumları yapılıyor.

Komitenin, raporda vatandaşlara saldırı anında ne yapılması gerektiği yönde tavsiyelerde de bulunması bekleniyor. Öte yandan saldırıların gerçekleştiği 7 Temmuz tarihinden önce ülkeye olası bir terörist saldırı için alarm seviyesini en düşük seviyede olduğuna dikkat çekildi. 2001-2004 yıllarında İçişleri Bakanı olan David Blunkett ise yaptığı açıklamada, "Ben saldırıların olduğu dönemde hala İçişleri Bakanı olsaydım alarm seviyesinin en düşük seviyede olmasını onaylamazdım." dedi. Bu arada, üç kişilik komitede bulunan İşçi Partili vekil, Shahid Malik, "Dürüst olmak gerekirse, dünya üzerinde hiç bir güvenlik servisi, yüzde yüzlük bir güvenlik sağlayamaz. Tehdit her zaman devam edecektir. Bu saldırıları önleyebilecek bir sistem olmazdı." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious