Londralılar, İsrail'i lanetledi

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

İngiltere’nin başkenti Londra’da toplanan onbinlerce kişi İsrail’in Lübnan’a saldırısını protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail’in Filistin ve Lübnan’a saldırısını kınamak için Londra’da Hyde Park Corner’de toplanan elli binin üzerinde gösterici, Hyde Park’tan Amerikan Elçiliği’ne doğru yürüdü. Öğle saatlerinde Londra’nın meşhur en büyük parkı olarak bilinen Hyde Park’ta toplanan ve farklı din, ırk ve partilerden gösteriye katılan onbinlerce kişi, İsrail’i kınayarak, koşulsuz ateşkes çağrısında bulundu. Savaşı Önleme Koalisyonu (Stop War Coalition) ve İngiltere Müslüman Kuruluşu (Britain Muslim Association) tarafından düzenlenen yürüyüşünde , yüzlerce İngiliz polisi geniş güvenlik önlemleri aldı. Özellikle binlerce göstericinin Amerikan Büyükelçiliği önüne yaklaşması sırasında gergin anlar yaşandı. Güvenlik güçlerinin, bariyerlerle kapattığı elçiliğe yaklaşmak isteyen İngiliz göstericileri yaka paça olay yerinden uzaklaştırması dikkat çekti. Amerikan Elçiliği’nin önüne gelen göstericiler burada ise, "Blair ile Bush teröristir" sloganları atmaya başladılar. Amerikan Elçiliği önünden geçen onbinlerce gösterici, Tony Blair’in çalışma ofisi olan Downing Street’e doğru yürümeye başladı.

Bu arada, haftasonu tatile çıkacağını bildiren Blair, Orta Doğu’da barışın sağlanması ve uluslararası gücün konuşlandırılmasında bir uzlaşmaya varılması için tatilini iptal ettiğini açıkladı.

Yürüyüşe katılan göstericiler, "İsrail, sakin ol", "Derhal koşulsuz ateşkes" sloganları atarak, ellerinde "Savaşı durdurun", "Hepimiz Hizbullahız", "Filistin’den defol", yazılı döviz ve pankartlar açtılar. Gösteriye katılanların çoğunun müslüman olmayan İngiliz vatandaşlarının olması dikkat çekti.

Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen Londra’da iş merkezlerinin yoğun bulunduğu ve Hyde Park’a giden otobüs seferleri de iptal edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious