Londra'nın 'Türk' belediye başkanına soruşturma

Londra'nın 'Türk' belediye başkanına soruşturma.12012
  • Giriş : 24.06.2008 / 16:29:00

İngiltere'nin başkenti Londra'nın yeni Belediye Başkanı Boris Johnson, Irak'ın eski Dışişleri Bakanı Tarık Aziz'e ait bir sigar kutusuna sahip olması yüzünden hakkında polis soruşturması yapılmasını "gülünç" olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski bir gazeteci olan Johnson, Daily Telegraph gazetesindeki makalesinde, bu soruşturmanın "İşçi Partisi'nin işi" olduğu suçlamasında bulunarak, kırmızı deriden yapılma sigar kutusunu 2003'te Tarık Aziz'in bombalanan evinin enkazında bulduğunu, "ganimetini" kimseden saklamadığını, aksine gurur duyduğunu belirtti.

Olayı bir makalesinde ayrıntılarıyla anlattığını ifade eden Johnson, İşçi Partisi'nden Ken Livingston'a karşı yarıştığı belediye başkanlığı seçimleri kampanyasında bu olayın İşçi Partisi tarafından yeniden gündeme getirildiğini belirtti ve "Bu makaleyi buldular ve gözleri yuvalarından çıkmış halde soluğu poliste alarak hakkımda soruşturma başlatılmasını istediler. Zavallı polislerin bu gülünç olayla ilgili soruşturma başlatmaktan başka çareleri yoktu" dedi.

Polislerin kendisinden soruşturma nedeniyle sigar kutusunu kendilerine teslim etmesini istediğini anlatan Johnson, "Aksi halde kelepçelerle Belediyeye geleceklerini söylediler" dedi.

İşlediği bu "savaş suçu" ile dalga geçen 43 yaşındaki Johnson, "Amerikan Başkanı George Bush ile İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair'in Irak savaşından sonra polis tarafından hiç soruşturulmadığını" belirterek, "Öyle görünüyor ki, Batılı bir siyaset adamı sonunda Irak'a savaşa dahil olmanın bedelini ödeyecek" ifadesini kullandı.

Johnson, savunmasına, Tarık Aziz'in avukatlarından birinden gelen, Tarık Aziz'in "bu kutuyu bir hediye olarak kabul etmesini" istediğini belirten bir mektubu da eklediğini belirterek, makalesini, "Ama kanunlara uyup, gönül ferahlığıyla kutuyu polise teslim edeceğime söz veriyorum. Ama tercihi sorarsanız, Blair ile gerçek suçluları yakalamalarını tercih ederdim" diye bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious