Londra'ya Türk asıllı belediye başkanı

Londra'ya Türk asıllı belediye başkanı.12012
  • Giriş : 03.05.2008 / 09:27:00

Muhafazakar Parti adayı ve Türk asıllı Boris Johnson, dün yapılan yerel seçimleri kazanarak Londra Belediye Başkanı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İşçi Partisi Londra eski Belediye Başkanı Ken Livingstone'nin 8 yıllık görevini devralan Jonhson, 1 milyon 168 bin 738 oy alarak, 1 milyon 28 bin 966 oy alan Ken Livingstone'yi geride bırakıp seçimleri kazandı. Son yıllarda giderek kan kaybeden İşçi Partisi, böylelikle toplamda 149 belediyede yapılan seçimlerde yaklaşık 100'ün üzerinde belediyeyi Muhafazakar Partisi'ne kaptırmış oldu.

Seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamada bulunan Boris Johnson, Ken Livingstone'ya teşekkür ederek, milyonlarca Londralının Livingstone'ya hayran olduğunu söyledi. Belediye Başkanlığı koltuğunu devralacak Johnson'un, Hendon milletvekilliğinden istifa etmesi bekleniyor. Bu arada İngiltere Başbakanı Gordon Brown, yerel seçimlerin İşçi Partisi için kötü bir gün olduğunu söylemekle yetindi.

1964 yılında New York şehrinde doğan Boris Johnson, Osmanlı'nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'un oğlu. seçim öncesi Londra'da yaşayan Türk toplumuyla bir çok kez bir araya gelen Johnson, Türk kökenli olmaktan gurur duyduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious