Lösemi hastası Esin, Almanya'ya tekrar çağrıldı

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

SSK'ya karşı verdiği mücadele ile gündeme gelen Lösemi hastası Esin Köse, daha önce Almanya'da gördüğü tedavisinin kontrolleri yapılması için tekrar çağrıldı. Baba Köse, gidiş için SSK'ya başvuracağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Esin Köse, yaklaşık 2.5 yıl önce kan hastalığı tanısı konuldu ancak yurtdışında yapılması gereken tedavisi, SSK'nın, mevzuatı gereği sigortalı eş ve çocuklarının yurtdışı tedavi giderlerini karşılamaması nedeniyle gecikti ve hastalık bu süre zarfında lösemiye dönüştü.

Bunun üzerine Köse ailesi, Emekli Sandığı'nın sigortalı eş ve çocuklarının giderlerini karşılamasını örnek göstererek, Kocaeli İş Mahkemesi'nde SSK aleyhine açtığı dava, lehlerine sonuçlandı. SSK'nın temyize götürdüğü karar tekrar ailenin lehine sonuçlanmıştı.

Davayı kazanan Esin Köse, 22 - 23 Nisan 2005 tarihinde Frankfurt Goethe Üniversitesi`nde "kemik iliği nakli" yapıldı.

Esin Köse; yıllık kontrol amacıyla, Kemik İliği Nakli Bölüm Başkanı Prof. Peter Bader tarafından Almanya`ya çağrıldı. Köse ailesine bir mektup gönderen Prof. Bader; kemik iliği naklinin başarısının, büyük ölçüde operasyon sonrası bakıma bağlı olduğuna dikkat çekerek, Köse'nin Haziran ayı ile Temmuz ayının ilk yarısı içinde kliniklerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

Baba Ahmet Köse, Kocaeli SSK'ya giderek gerekli başvuruyu yapacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious