Lösemi hastası Esin Köse 9 yaşında

  • Giriş : 07.01.2006 / 00:00:00

Tedavisi için ailesinin SSK'ya karşı verdiği mücadele ile tanınan Esin Köse, bugün 9. yaş gününü kutladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tedavisi süren Esin Köse bugün doğum gününü kutladı. İzmit'e bulunan evinde düzenlenen doğum günü kutlamasına akrabaları, mahalle ve okul arkadaşları katıldı. Mutluğu gözlerinde okunan Esin, doğum günü pastası üzerinde yakılan 9 mumu söndürerek tebrikleri kabul etti. Doğum günü pastasını kesen Baba Ahmet Köse, pastadan bir parça kızına yedirdi. Sağlık durumun iyi olduğunu belirten Esin, gösterilen ilgiden memnun olduğunu söyledi.

SSK'nın Esin'in yurtdışındaki masrafları karşılamak için verdikleri mücadelenin devam ettiğini belirten baba Köse, masraf evraklarının kuruma yetişmemesi nedeniyle para alamadıklarını söyledi. Köse, çocukları aynı durumda olan bir çok aileye yol gösterdiğini söyledi.

Esin Köse, yaklaşık 2.5 yıl önce kan hastalığı tanısı konuldu ancak yurtdışında yapılması gereken tedavisi, SSK'nın, mevzuatı gereği sigortalı eş ve çocuklarının yurtdışı tedavi giderlerini karşılamaması nedeniyle gecikti ve hastalık bu süre zarfında lösemiye dönüştü.

Bunun üzerine Köse ailesi, Emekli Sandığı'nın sigortalı eş ve çocuklarının giderlerini karşılamasını örnek göstererek, Kocaeli İş Mahkemesi'nde SSK aleyhine açtığı dava, lehlerine sonuçlandı. SSK'nın temyize götürdüğü karar tekrar ailenin lehine sonuçlanmıştı. Yürdışında yapılan tedavinin giderleri SSK tarafından ödenmeyince SSK ve Köse ailesi tekrar mahkemelik oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious