Lösemi orta yaşı da tehdit ediyor

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Muhit Özcan, kemik iliğinin kötü huylu bir hastalığı olan Kronik Myeloid Lösemi'nin 40 yaş üstünde daha sık görüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hastalığı ''dört kardeşli bir ailenin en saldırgan kardeşi'' olarak tanımlayan Özcan, ''Kemik iliğinin kötü huylu bir hastalığı olan Kronik Myeloid Lösemi 40 yaş üstünde daha sık görülüyor. 20 ve 30'lu yaşlarda ise risk artmaya başlıyor'' dedi.

Özcan, ''Bu hastalık ya rutin bir kontrol sırasında yapılan kan testi ya dalak büyümesi ya da halsizlik, titreme, ateş ve kendini iyi hissetmeme gibi nedenlerle kişinin doktora başvurması sonucu ortaya çıkıyor. Yani daha çok tesadüf sonucu tanı konuluyor'' dedi.

Şu ana kadar hastalığın 'sigara ve kanser' benzeri bir bağlantısının gösterilemediğini belirten Özcan, ''O nedenle yılda bir kez yapılacak kan testi bu hastalığın tanısı için önemli'' diye konuştu.

Türkiye'de yılda yaklaşık bin yeni hastanın ortaya çıktığını tahmin eden Özcan, ''Tanıdan sonra tedavisiz ortalama yaşam süresi 2.5 yıldır. Bu hastalıkta şifayı sağlayan kök hücre naklidir. Ancak bunun yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanıyor. İlaç tedavisi ile 10-15 yılını dolduran hastalarımız var'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious