Lösemi tedavisinde büyük adım

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Kanada’nın Montreal Üniversitesinden araştırmacılar, bazı kan kanseri türlerinin tedavisinde donörü ret riskinin önceden anlaşılmasını sağlayacak bir yöntem buldular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Prof. Claude Perreault, buluşlarının kan naklinde başarının artmasını sağlayacağını belirterek, hasta için tehlikeli olmayan donörleri tespit etme olasılığının, kök hücre nakil sayısının artmasını sağlayabileceğini kaydetti.
Kemik iliğindeki kök hücrelerinin nakli lösemi veya lenfoma gibi kan kanserine yakalanan hastaların tedavisi için şu anda en iyi yöntem olarak kullanılırken, hastanın donörün verdiği hücrelere tepki göstermesi ve komplikasyon riski bulunuyor.
Hastaneden yapılan açıklamada, bu riskin nakledilen hücrelerde bulunan limfosit T’nin hasta tarafından reddedilmesinden kaynaklandığı ve bazı ciddi vakalarda hastanın ölümüne kadar yol açabileceği belirtildi.
Amerikan Public Library of Science Medicine dergisinde de yayınlanan buluşun, donörün hücrelerinin, nakilden sonra hasta tarafından reddedilip reddedilmeyeceğinin kesin bir şekilde anlaşılmasına olanak sağlamasından ötürü önemine işaret edildi.
Prof. Perreault, 50 hasta ve donörleri üzerinde yaptıkları araştırmada 19 bin genin faaliyet seviyesini incelediklerini ve bu genlerden 17’sinin tehlikeli donörleri tehlikesiz olanlardan ayırt etme imkanı sağladığını tespit ettiklerini belirterek, tehlikeli donörleri tespit edecek bir testin yakında geliştirileceğini kaydetti.
Kanadalı doktor, ekibinin, bu testin böbrek nakli gibi diğer organ nakillerinde de uyarıcı bir etkisi olup olmadığını da inceleyeceklerini ifade etti.
Bu buluşta, matematikçilerin de on binlerce genin matematik modellerini çıkararak önemli rol oynadıkları belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious