'Louvre'dan İstanbul'a' Sabancı'da

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Sakıp Sabancı Müzesi, Louvre Müzesi'nin İslam Eserleri Koleksiyonu'ndan 200'ü aşkın esere ev sahipliği yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sakıp Sabancı Müzesi ile Türk Telekom arasında Louvre Müzesi'nin işbirliğiyle Ocak 2008'de gerçekleştirilecek 'Louvre'dan İstanbul'a... İslam Sanatının Üç İmparatorluk Merkezi: İstanbul, İsfahan, Delhi' başlıklı serginin sponsorluk anlaşması törenle imzalandı.

Sakıp Sabancı Müzesi Yürütme Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile TürkTelekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany arasında gerçekleştirilen imza töreni, Sakıp Sabancı Müzesi'nde yapıldı.

Güler Sabancı, müzeyi açarken, dünyanın en iyileri standardına getirme hedefini ortaya koyduklarını ve bu yolda ilerlediklerini söyledi.

Louvre Müzesi ile yaptıkları anlaşmaya ayrı önem verdiklerini dile getiren Sabancı, Louvre'un sadece bir müze olmadığını, araştırmaları, incelemeleri ve müzecilik konusundaki ihtisası ile bir enstitü konumunda olduğunu vurguladı.

Sabancı, Louvre Müzesi ile Sakıp Sabancı Müzesi'nin ortaklığının Türkiye'de bir ilk olduğuna işaret ederek, Sakıp Sabancı Müzesi'nin, bir üniversite müzesi olmasının bu anlaşmayı gerçekleştirmeyi kolaylaştırdığını kaydetti.

Güler Sabancı, "Sakıp Sabancı Müzesi'nin müzecilik alanında araştırma, inceleme ve karşılıklı değişim açısından Louvre ile yapılan anlaşmaya çok önem veriyoruz. Bu proje, Louvre ile Sakıp Sabancı Müzesi ortaklığının ilk ve önemli meyvesi" dedi.

Sergi 3 ay açık kalacak

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer de müzeyi, dünyanın kültürlerinin buluşma yeri yapmaya kararlı olduklarını belirtti.

Paris'teki Louvre Müzesi'nin dünyanın en zengin müzelerinden biri olduğuna işaret eden Ölçer, Sakıp Sabancı Müzesi ile Louvre Müzesi arasında imzalanan 5 yıllık kültürel ve bilimsel iş birliği anlaşması kapsamında gerçekleştirilecek sergide, Louvre Müzesi'nin İslam Eserleri Koleksiyonu'ndan ve Paris Dekoratik Sanatlar Müzesi'nin İslam eserlerinden 200'ü aşkın eserin yer alacağını söyledi.

Nazan Ölçer, Louvre Müzesi'nden ilk kez çıkacak Osmanlı, İran-Safevi ve Hint-Moğol diye tanınan Babür İmparatorluğu dönemine ait eserleri içeren serginin, İslam sanatının zengin ve görkemli çağlarını, çok geniş bir ilişkiler ve etkileşimler yelpazesini de biraraya getireceğini söyledi.

İstanbul'da sergilenecek eserlerin seçimini Louvre uzmanları ile birlikte yaptıklarını anlatan Ölçer, bugüne kadar çoğu kişinin görme şansının olmadığı eserlerin getirileceğini dile getirdi.

Müze Etütleri Merkezi

Ölçer, müzenin bulunduğu bahçedeki tarihi Sicimoğlu Yalısı'nın restore edilmekte olduğunu da hatırlatarak, bu binada da Müze Etütleri Merkezi kurulacağını bildirdi.

Louvre Müzesi'nden uzmanların sergi boyunca İstanbul'a gelerek bu merkezde seminer ve konferanslar vereceklerini anlatan Ölçer, Müze Etütleri Merkezi'nin bu sergiden sonra da işlevini sürdüreceğini belirtti.

Nazan Ölçer, serginin 3 ay açık kalmasının planlandığını, ilginin çok yoğun olması halinde 2 hafta kadar uzatabileceklerini vurgulayarak, İran ve Hindistan'dan da sergiye ilgi beklediklerini söyledi.

Sergide yer alacak eserler, 15 ve 18'inci yüzyıllar arasında İslam dünyasının üç büyük imparatorluğu olan Osmanlı İmparatorluğu, Hindistan'daki Moğol İmparatorluğu ve İran Safevi Devleti'ndeki saray sanatının görkemini gözler önüne serecek.

Dört ana tema

Sergi, 14'üncü yüzyıl sonundan 16'ncı yüzyıl başına kadarki dönemde 'İran dünyası ve stilistik etkileri', 'üç imparatorluğun Çin ile ilişkileri', 'her imparatorluğun kendine özgü tarzının ortaya konulması' ve 'Avrupa'ya açılımlar' olmak üzere 4 ana tema üzerinde yoğunlaşacak.

Sergilenmek üzere İstanbul'a getirilecek olan seramik, grafik sanatlar, halı, tekstil ürünleri ve mimari objelerden oluşan parçalar, 30 yıldan fazla süredir sergilenmeyen eserlerden seçildi.

Eserler, Louvre Müzesi'nde İslam Eserleri Koleksiyonu için inşa edilen ve 4 bin metrekare alanda 13 bin eserin sergileneceği yeni bölümün 2009 yılında yapılacak açılışına kadar sadece Sakıp Sabancı Müzesi'nde görülebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious