LPG dolum tesisleri patlamaya hazır bomba gibi

LPG dolum tesisleri patlamaya hazır bomba gibi.13880
  • Giriş : 29.12.2007 / 09:23:00

Benzin istasyonlarına sıkı denetim getirilirken sokak aralarındaki LPG istasyonları unutuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yerleşim alanları içinde bulunan benzin istasyonlarına sıkı denetim getirilirken sokak aralarındaki LPG istasyonları unutuldu. Tüp dolum tesisleri, patlamaya hazır bomba gibi halkın can güvenliğini tehdit ediyor

Mahalle arasındaki benzin istasyonları 4 yıldır denetim altında tutuluyor. Tüpgaz dolum ve satış yerleri ise tehlike oluşturmaya devam ediyor. Likit Petrol Gaz Otogaz ve Tüp Gazcılar Bayileri Derneği (LİKPETDER) Başkanı Ergun Şahin, benzin istasyonlarının güvenli olduğunu belirterek, asıl tehlikenin tüp gaz dolum ve satış yerlerinde olduğunu söyledi.

Ankara'da İpragaz tesislerinde yaşanan patlamayı hatırlatan Şahin, denetimlerin yetersiz belirterek, "Bağcılar, Zeytinburnu, Ümraniye gibi birçok ilçede felakete davetiye çıkaran LPG dolum tesisleri var. Bunlar patlamaya hazır bomba gibiler. Büyük bir trajedi yaşanmadan bir an önce bu sorun çözülmeli" dedi. Şahin, tüp taşıyan araçların 7 tonluk yükleriyle şehir içinde büyük tehlike oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

HAKSIZ KAZANÇ İDDİASI

Dökme gaz konusuna da dikkat çeken Şahin, dökme gaz olarak bilinen ve otogaz istasyonlarında usulsüz olarak satılan gazdan ÖTV alınmadığını söyledi. Dökme gazın fiyatında ton başına 68 YTL oranında oynama olabildiğini belirten Şahin, bu ürünü satma yetkisinin belli şirketlere verilerek haksız kazanç sağlandığını söyledi. Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz ise 4 yıl önce yürürlüğe giren bir yönetmelikle ticari parsel olarak belirlenmeyen alanlarda yeni benzin ve gaz istasyonu açtırılmadığını belirtti. Deniz, bu işletmelerin de belediyeler tarafından sıkı biçimde denetlendiklerinin altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious