LPG fiyatında da şampiyon olduk

LPG fiyatında da şampiyon olduk.12366
  • Giriş : 05.11.2008 / 11:27:00

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Türkiye'nin LPG fiyatlarında dünya şampiyonu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Apaydın, ticari taksilerin ve özel otomobillerin Avrupa ülkelerinde LPG gazı kullanılması ve çevrenin kirletilmemesi için teşvik edildiğini belirterek, "Türkiye'de ise sürekli yapılan zamlarla LPG kullanımının önüne engeller konuluyor. Dünya LPG kullanımı için teşvik üzerine teşvik veriyor. Bizde ise zam üstüne zam yapılıyor. Son yapılan zamlarla taksici esnafımız bu kriz ortamında çok zor şartlarda çalışıyor. Acilen LPG fiyatları aşağı çekilmeli" dedi.

İtalya, Fransa, İspanya, Avustralya, ABD ve Hollanda gibi ülkelerin çevrenin korunması amacıyla LPG kullanımını teşvik ettiğini kaydeden Apaydın, "Avustralya'da litresi 0,18, ABD'de 0,26, Hollanda'da 0,29 dolar olan LPG'nin Türkiye'de 1.27 dolar. Dünyada LPG'yi en fazla kullanan ülkeler gelişmiş ülkeler. Fiyatı en yüksek olan ülke ise Türkiye. Bu nedenle Türkiye'de LPG fiyatlarının gelişmiş ülkeler seviyesine çekilmesi artık kaçınılmaz" diye konuştu.

Türkiye'de ilgi görmesine rağmen LPG'li araç üretiminin sadece bir firma tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Apaydın, "Türkiye'de 2 milyon 300 binin üzerinde otomobil LPG'li. Yaklaşık 3 ay önce 147 dolar olan petrolün varili 60 dolara kadar geriledi. Ancak LPG fiyatlarında herhangi bir indirime gidilmiyor. Ülke genelinde bulunan 120 bin taksinin yüzde 70'i LPG'li. LPG fiyatlarında indirime gidilmediği için ticari taksi sahipleri olumsuz etkilenmektedir. Bu konuda Maliye Bakanlığı'nın LPG'deki KDV ve ÖTV oranlarında indirime gitmelidir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*