LPG gelişiyor güvenlik tartışmaları tarih oluyor

  • Giriş : 14.03.2006 / 00:00:00

Türkiye’de ilk yaygınlaştığı zamanlar ekonomik olmasından dolayı bir hayli revaçta olan LPG, fiyatının yükselmesine rağmen cazibesini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle güvenlik konusunda bir çok eleştiriye maruz kalan LPG, genellikle taksici esnafı tarafından tercih ediliyor. Bunun sebebi ise benzinli otomobilin bakım masrafının dizellere göre daha ekonomik olmasından kaynaklanıyor. LPG’li aracın tüketimi ise dizelle hemen hemen aynı seviyelerde bulunuyor. Güvenlik konusu ise hâlâ kafalarda soru işareti olarak duruyor. Biz de bu konuyu “işi uzmanına danışalım” diyerek, Türkiye’nin ilk yerli LPG kiti üreticilerinden olan Voltran Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Akdal’la görüştük.

Önemli olan kaliteli ürün
Türkiye’de araçlarda LPG dönüşümünün 7-8 senelik bir konu olduğuna dikkat çeken İrfan Akdal, o dönemlerde özellikle İtalya’dan çok miktarda Avrupa standartlarına uymayan eski nesil ürünlerin getirildiğini anlattı. Bu ürünlerin o zamanlar ülkemizde güvenlik düzenlemesi tam oturmadığından merdivenaltı diye tabir edilen tesislerde araçlara monte edildiğini söyleyen İrfan Akdal, haliyle bazı araçlarda patlama ve yanma gibi hadiselerin meydana geldiğini belirterek şöyle devam etti: “Halbuki yetkili bir tesiste monte edilen kaliteli bir ürün kullanıldığında kesinlikle bu tür hadiseler meydana gelmez. Biz Voltran olarak 1998 yılından bu yana LPG ve CNG (doğal gaz) dönüşüm sistemleri üretiyoruz. O yıllarda birçok firma bu kitleri ithal ederken, biz kendi fabrikamızda üretmeye başladık. İşin içinde olduğumuzdan Türkiye’de uzun vadede bu işin Avrupa’daki gibi R67-01 güvenlik düzenlemelerine bağlanması gerektiğini fark ettik. TSE’yi de bu konuda araştırma yapması için ikna ettik ve elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olduk. TSE’den R67-01 Güvenlik Belgesi alan ilk firma da biz olduk. Bu belgeler ile Avrupa’ya ve dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmaya başladık. Şu an gelinen noktada Türkiye’de araç sahipleri güvenle LPG montajı yaptırabilirler, çünkü düzenlemelere uygun olmayan sistemler araç muayenesinde kabul edilmiyor, dolayısıyla ruhsata işlenmiyor.”

> Almanya’da ‘Türk malı kit’le Porsche’ye gaz
LPG sektörünün ilerleyen teknolojiyle birlikte her geçen gün daha da geliştiğini anlatan Voltran Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Akdal, bu sayede hem güvenliğin hem de performansın arttığına dikkat çekti. Özellikle yeni nesil araçlarda kullanılan SGI (Sıralı Gaz Enjeksiyon) sisteminin performansı düşürmediğinin altını çizen Akdal, kendi ürettikleri Vogas SGI kitlerinin Almanya, Belçika, Fransa gibi Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini söyledi. Vogas SGI sisteminin, Almanya ve İngiltere’de yapılan
emisyon testlerinde Euro4 değerlerinin % 40 altına indiğini söyleyen Akdal, Mitsubishi, Proton ve Nissan tarafından da onay aldıklarını belirtti. Almanya’da Voltran marka sistemlerle dönüşüm yapılan araçlar arasında, Dodge Viper, Porsche Cayenne, Subaru Impreza gibi üst sınıfta yer alan araçların bulunduğunu anlatan İrfan Akdal, bu ülkelerin artık LPG’nin güvenli olup olmadığı gibi tartışmaları bırakıp, çevreyi kirletmediği için bu tür sistemlere teşvikler sağladığına dikkat çekti.

> Alfa Spider 2006’nın en iyi “üstü açığı”
Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımı yapılan Alfa Spider, Avrupa’nın 12 ülkesinden önde gelen 23 otomobil yazarının gerçekleştirdiği oylama sonucunda 2006 yılının cabrio modeli seçildi. Alfa Spider’a ödülü Cenevre Otomobil Fuarı’nda verildi. İlk modeli 1990’lı yılların başında tanıtılan ve üretildiği günden bugüne büyük ilgi gören Alfa Romeo Spider’ın konsepti, sergilendiği ilk günden beri bir çok tasarım ödülü almıştı.

> Vdf’den Harley’e özel kampanya
Otomotiv finansmanının önde gelen kuruluşu Vdf, ayda 138 eurodan başlayan taksit seçenekleriyle Harley Davidson sahibi olma imkanı sunuyor. Kampanya seçeneklerinden “Klasik Kredi” seçeneği için de yer alan balon ödeme planı ile Harley Davidson sahibi olmak isteyenler, 48 ay vadeli kredi kullanabilecekler. Tüketiciler kullandıkları kredi için aylık yüzde 0,55 faiz oranıyla, 47 ay boyunca 138 euro, 48. ayda ise 2.139 euro ödeyerek bir Harley Davidson sahibi olabilecekler.

> VW ticari araçlarda 48 ay taksit fırsatı
Doğuş Otomotiv tarafından başlatılan kampanya ile Yeni Nesil Transporter ve Caravelle’ler, hem indirimli hem de 48 aya varan vadelerle satışa sunuluyor. Kampanyada Transporter ve Caravelle modelleri, 30.900 YTL’den (1.9 TDI 86 PS motor seçeneği için geçerli) başlayan anahtar teslim fiyatlarıyla satışa sunuluyor. Vadeli alımlarda ise 48 aya kadar % 1.19 faiz oranıyla uygun kredi imkanları sunuluyor.

> Hyundai’de satış rekoru bayan otomotivcinin
Geçtiğimiz yıl otomotiv pazarını dördüncü sırada tamamlayan ve toplam pazar payını yüzde 10’a yükselten Hyundai’nin en çok satış gerçekleştiren bayisi İstanbul Coşkun Otomotiv oldu. Genelde erkeklerin egemen olduğu otomotiv sektöründe bu birinciliği kazanan Coşkun Otomotivi ise bir iş kadını olan Gönül Coşkun yönetiyor. Antalya’da gerçekleştirilen Hyundai Bayileri Toplantısı’nda, tüm erkek meslektaşlarının arasından sıyrılarak Hyundai Assan Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu’ndan ödülünü alan Gönül Coşkun, 2005 yılında Türkiye çapındaki 74 yetkili satıcı ile toplam 71 bin 140 adetlik binek otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleştiren Hyundai’nin toplam 3 bin 885 adetlik araç ile en çok satış yapan yetkili satıcısı oldu. Daha önceki yıllarda bir çok kez benzer ödülleri kazanan ve toplam satış adetleri bakımından sürekli Türkiye’deki ilk 3 yetkili satıcı arasında yer almayı başaran Coşkun Otomotiv’in sahibi Gönül Coşkun, 2005 yılında kazandıkları birinciliği koruyup önümüzdeki yıllarda da sürekli birincilik için çalışacaklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious